IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Емоционален и напрегнат политически сезон очакват анализатори

Началото на новата парламентарна сесия обещава да е и начало на нова протестна вълна

08:10 | 04.09.13 г.
Емоционален и напрегнат политически сезон очакват анализатори

Началото на новия политически сезон обещава да е и начало на нова протестна вълна, позамряла под лъчите на отпускарското августовско слънце. Организирана ли е тя и кой стои зад нея е основен въпрос за словесни схватки между партиите. Факт е обаче, че отвори ли парламентът врати, политическото колело отново се завърта. Dnes.bg попита анализатори какви са очакванията им от есенната сесия на Народното събрание.

Има ли полезни ходове парламентът, за да спечели обществено доверие?

Това е невъзможна мисия, смята социологът Юрий Асланов. По думите му рейтингът на Народното събрание пада все по-надолу мандат след мандат. Има някакво оптимистично оживление в началото на мандата и пълен крах в края и това се повтаря при всяко Народно събрание. Този парламент започна с нетипично нисък рейтинг и така ще завърши, смята той.

Според Асланов недоволството в момента не е пряка заплаха за правителството, тъй като характерът на самия протест е малко неопределен. „Той започна с едно основно политическо искане – оставка, и там завършва. По-опасно за правителството би било, ако има римейк на февруарските протести, които имахамного конкретни искания с конкретни адресати за промяна на закони и управленски решения. Не виждам такава опасност поне засега и в този смисъл не очаквам правителството да падне през предстоящия политически сезон, въпреки че той ще бъде доста емоционален и изпъстрен с всякакви събития, заяви той.

Политологът Иван Начев смята, че Народното събрание има полезни ходове, но в напрегнатата ситуация, в която се намираме, те едва ли могат да бъдат оценени и най-вече от тези, които искат незабавна оставка на правителството. По думите му естествено е първият ход на Народното събрание да е обсъждането на избирателния закон, защото при незабавна оставка избори ще се проведат по старите правила и вероятността да се промени картината не е голяма.

Ясно е, че нито една партия няма да има мнозинство и пак ще има коалиция, тоест ще трябва да има задкулисни преговори и договорки, което предизвика в крайна сметка и напрежението в сегашния парламент, каза Иван Начев.  Той напомни, че в момента има само една опозиционна партия в Народното събрание и тя трябва да бъде сериозен коректив в политиките на управляващите, не да „яхне вълната“ на общественото недоволство. Тоест, когато се критикуват едни политики, да се види какво се предлага, допълни той.

Според социолога Мира Радева това е „управление на инат, на обтягане на нервите“, което носи загуба за всички страни. „Свидетели сме на много грозен етап от общественото развитие. Никога не се е случвало по подобен начин да бъде атакувана президентската институция, да бъде разрушавано доверието в нея с повод и без повод. Ръководствата на БСП и на ДПС са изпаднали в тежък реваншизъм“, заяви тя. По думите й тези две партии не биха могли да успокоят духовете, защото в най-голяма степен носят отговорността за създадения олигархичен модел на управление, срещу който хората протестират.

Управляващите обаче и не се опитаха, а направо започнаха с кадрови промени и действия, които разрушиха и без това крехкия социален мир. Най-тежките последствия са за икономиката на страната, защото ни предстоят тежки месеци, тревожна есен и зима, каза Мира Радева. Според нея ГЕРБ нямат друг избор освен да се върнат в парламента и да приемат ролята си на опозиционна партия.

По думите й политическият сезон ще навлезе в нова фаза вероятно след европейските избори, когато ще има и нова оценка на новите политически заявки.

„В мътна вода риба се лови“ или за роенето на политически проекти

Как ще се развият новите партии зависи от това доколко създателите им ще успеят да вдъхнат доверие, смята тя. По думите й вниманието е най-вече към Реформаторския блок, защото това е опит за обединение на класическите десни сили, които години наред се карат за „бащино имане“. “Дано са си извлекли поука и вътрешните боричкания да отстъпят място на опита да се синтезира някакъв ясен проект за управление, около който ще се обединят не просто формациите, но най-вече техните избиратели“, каза Радева.

Според нея в момента се лови „риба в мътна вода“, но истинският отговор на въпроса ще просъществуват ли новите проекти, ще получим, когато започнат да редят листи – ако сложат избирателя пред личните амбиции.

По думите на Юрий Асланов не е обявена политическа платформа като алтернатива на сегашното статукво. „Очевидно нито една от партиите в момента не е подготвена да атакува статуквото. Единствената партия, заинтересована да има много бързи избори, е ГЕРБ - заради заплахата от разпад на партията, особено на парламентарната група, но другите не са, те трябва да се подготвят, заяви той.

По думите му следващият политически сезон ще бъде съпътстван най-вече с раждането на нови политически проекти, които също не са подготвени за бърза смяна на статуквото. На тях им трябва време да се впишат в обществено-политическата ситуация, да бъдат разпознаваеми, да се популяризират техните лидери, каза Асланов.

 

Последна актуализация: 07:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още