IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България не е застрашена от ликвидна криза

Има притеснения около ръста на разходите и изоставането при приходите в бюджета, според експерти

09:26 | 21.06.13 г. 4
България не е застрашена от ликвидна криза

България не е заплашена от ликвидна криза. Около това мнение се обединиха финансистът Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите в правителствата на Симеон Сакскобургготски и на Сергей Станишев, икономистът Петър Ганев и изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев, които участваха в предаването “Здравей, България” по Нова телевизия.

Дацов посочи, че данните не показват ликвиден проблем и парите по текущата сметка в момента са повече, отколкото са били към края на март. Данев и Ганев пък подчертаха, че има проблем с разходната част на бюджета, тъй като постъпленията продължават да се свиват, докато разходите растат.

Приходната част закъснява от разходната, което е нормално явление. Ако правителството още повече загуби доверие, приходната още повече ще намалява и ще има сериозни нарушения на бюджета, предупреди Божидар Данев. Той посочи, че постъпленията са намалели рязко през миналата година и тенденцията се затвърждава, което означава, че икономиката има структурни проблеми и постепенно “посивява”.

Петър Ганев също обобщи, че страната няма фискални проблеми, но свети червена лампичка що се отнася до въпроса за приходите и разходите. “Проблемът е в разходната част, която скача повече, вчера бяха гласувани нови мерки, които също ще натоварят бюджета, но няма да го съборят”, коментира той.

Експертите са категорични, че планираното увеличение на минималната работна заплата ще задълбочи проблемите на пазара на труда и икономиката, тъй като се очаква допълнително да се свие заетостта сред най-нискоквалифицираните хора и да се разрасне “сивия сектор”.

Любомир Дацов призова за структурни реформи и мерки за подобряване гъвкавостта на пазара на труда, което се препоръчва и от Европейската комисия.

Божидар Данев посочи, че в София и Пловдив например проблемите от ръста на минималното възнаграждение няма да бъдат толкова ясно изразени заради по-високите заетост и възнаграждения. Той обаче предупреди, че не се отчита какво ще бъде въздействието върху отделните региони на страната от мярката и подчерта, че ще бъдат създадени “колосални регионални проблеми и условия за движение на работната ръка”, както и увеличаване на битовата престъпност.

Петър Ганев заключи, че колкото и да се вдига минималната заплата, това няма да укроти хората на улицата, тъй като протестите не са толкова свързани с икономиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 0
krez
преди 11 години
С повишаването на майчинските и детските правителството генерира социална и икономическа криза, защото тези средства предизвикват растящо възпроизводство на социално слаби граждани.Тези средства трябва да станат допълнителен доход а не основен приход за семействата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
balkando
преди 11 години
Общо погледнато никой не е застрашен от ликвидна криза - просто парите се въртят. Конкретно - администрацията е застрашена, защото е законово принудена да харчи повече отколкото събира. Погледнато чрез физични модели, парите могат да запазват стойност, да губят стойност или да създават стойност. Когато администрацията се разплаща срещу реални ползи за държавата, това запазва или създава стойност. Когато парите изтичат в корупционни схеми или се крадат, те губят стойност за държавата. Но създават стойност там, накъдето са изтекли. Най-често към производителите на Порше, Мерцедес или луксозни яхти. Каквито в България няма. Производители имам предвид, не яхти и коли :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
deant
преди 11 години
България е в ликвидна криза от поне 10 години. Не ги знам говорещите дали се имат за експерти и какъв им е критерия за ликвидна криза. Парите в обръщение са МНОГО МАЛКО. Тези в депозитите по банки ГИ няма там. Дори малкото циркулиращата парична маса изтича към запада или към изтока, защото основните потребителски стоки са от там, храни и техника. Затова пенсиите ще скочат с 10 лв. Даже и това им е много при тази парична маса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още