IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Чуждите медии за изборите в България: Разочарование и политическа несигурност

България се изправя пред продължителна политическа несигурност, заради неубедителните резултати от вота, както и икономическа и социална криза

08:21 | 13.05.13 г. 7
<p>
	Вотът беше съпроводен със скандали за корупция и манипулации. <em>Снимка: БТА</em></p>

Вотът беше съпроводен със скандали за корупция и манипулации. Снимка: БТА

След гневните демонстрации и сблъсъци от началото на годината българите гласуваха при ниска избирателна активност, пише New York Times. Все още няма окончателни резултати от вота, но си личи разочарованието на протестиращите хора, които очакваха грандиозни промени, а те така и не се случиха.  

Бившият премиер на България Бойко Борисов, който подаде оставка през февруари след мащабни протести, получава около 32% от гласовете, сочат първоначалните резултати на базата на процент от обработените протоколи. Социалистическата партия получава около 27 на сто от гласовете.

По време на протестите изглеждаше, че политическата кариера на Бойко Борисов може и да приключи, посочва изданието. Сега обаче връщането му към управлението изглежда напълно възможно, макар че останалите партии, които влизат в парламента, обявиха, че няма да подкрепят правителство, оглавявано от него.

Вотът беше съпроводен със скандали за корупция и манипулации, като само ден преди изборите в печатница край София, собственост на общински съветник от ГЕРБ, бяха открити 350 хил. незаконни бюлетини. Прокуратурата заяви, че бюлетините са били готови за разпространение, но не посочи за кои избирателни райони са били предназначени.

Президентът Росен Плевнелиев коментира в тази връзка, че властите трябва да завършат разследването си преди хората да си правят заключения.

Обвиненията в изборни измами не са рядкост тук, посочва още изданието. Тъй като България се присъедини към Европейския съюз през 2007 г., Европейската комисия продължава да осъществява мониторинг и да критикува слабата съдебна система и системната корупция в страната.

АФП подчертава, че България се изправя пред продължителна политическа несигурност заради неубедителните резултати от вота. Ако предварителните резултати се потвърдят, това означава, че бившият премиер Бойко Борисов ще трябва да сформира коалиция, но засега не е ясно каква формация би могла да възникне. Ако Борисов не успее да сформира правителство, мандат за това ще получи следващата политическа сила – социалистите.

Анализатори твърдят, че се задават нови протести срещу корупцията и бедността в страната. Още снощи около 150 протестиращи се сблъскаха с полицията в центъра на столицата.

Шест години след присъединяването към Европейския съюз, почти една четвърт от българите живеят под прага на официалната линия на бедност, отбелязва информационната агенция. През 2012 г. икономиката нарасна само с 0,8%, чуждите инвестиции продължават да се свиват, а доходите остават “замразени” на ниски нива.

Много от избирателите са на мнение, че политиците прекарват твърде много време в безсмислени спорове и материално облагодетелстване от властта, вместо да се справят с икономическите проблеми на страната и корупцията. Скандалът с разкритите 350 хил. бюлетини допълнително отрови атмосферата.

 

Възможно е страната отново да бъде залята от протести срещу бедността и корупцията, отбелязва Daily Telegraph. За политическа безизходица и нови протести предупреждава и France Presse.  

България е изправена пред сериозна икономическа и социална криза, посочва и ВВС. Официалната безработица е близо 12%, но неофициално се твърди, че тя е над 18%.

Въпреки опасенията за опитите за манипулиране на изборите, "държавният прокурор и други институции си вършат работата", коментира пред Wall Street Journal Томас Раймър, говорител на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която е изпратила повече от 200 наблюдатели на изборите. Очаква се днес ОССЕ да обяви дали вотът е бил честен.

Bloomberg коментира, че следващият кабинет трябва да състави коалиция, която да стимулира растежа и да продължи бюджетните ограничения с цел оцеляване на страната в кредитната криза в Европа.

ИТАР-ТАСС посочва готовността на българските социалисти да формират ново коалиционно правителство.

Репортаж по темата вижте във видео файла.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:29 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 9 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Имаме нужда от ценз за изборите. Минимум основно образование да не казвам средно. Човек не постарал се да се изучи, няма право да дава мнение за развитието на обществото. Това при положение, че образованието все още е безплатно. Много *** ще бъдат изхвърлени от парламента по този начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
Всъщност какво ще стане, ако направим една партия на ***? Няма нужда да правим такава партия. Такава е всяка комунистическа партия. Нейнйните членове и симпатизанти са хора, които твърдо вярват, че има някакъв тарикатски начин да се живее без да се работи и че един ден ще дойде комунизЪма. Прекият наследник на БКП в момента е втора политическа сила. С всички шансове да вземе властта. Защото *** може да са всякакви, но твърдо са разбрали едно нещо - съединението прави силата. Даже са си го написали като девиз над Парламента. Така че ако сега всички *** се обединят какви ще са шансовете на Герб? Обединените *** са непробиваеми. А това за политическата култура и ограмотяването го е казал още дадо Маркс през 19-и век, ама от тогава не сме се придвижили много напред. Може би след няколко века!? Или хилядолетия!?!?...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 3
STRAHO
преди 11 години
"Ако избирателят е ***, това означава, че моментално трябва да отменим демокрацията. Защото *** ВИНАГИ ще избират *** за управляващи и ние сме обречени да ни управляват *** во веки веков."Да *** си е БГ избирателя -ФАКТ! Но по добре такъв от колкото и без него! :D:D Нещо като избора между ГЕРБ и БСП! По добре ГЕРБ с кусурите му от колкото откровено ВРЕДНАТА БСП!На избирателя ни определено му е нужна елементарна политическа култура и това ще стане с времето! Било по пътя на опита и грешката или като се ограмоти с малко книжки в училище! Но към момента това е положението! Вижда се с просто око :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
STRAHO
преди 11 години
В частта от поста ти относно преписването на закони си прав! Резултата който описваш ясно показва, че законодателството винаги СЛЕДВА общественото развитие а не ОБРАТНОТО! Не съвършеното законодателство си е в реда на нещата и това винаги се ползва умело от по умната част от човечеството! ;) По останалата част от поста ти не съм съгласен. Държавата НЕ Е кърлеж на гърба на икономиката -НАПРОТИВ! Тя е ГАРАНТ за правилата следвани от групата/обществото в границите и/ ! Да и аз съм привърженик на дясното мислене. По малко да преразпределя -по добре ! Относно броя на депутатите и партийните субсидии: Това което предлагаш, не е много разумно защото предполага по лесна манипулация на избирателя ;) Не е много разумно сам да си налагаш хомот! :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
Ако избирателят е ***, това означава, че моментално трябва да отменим демокрацията. Защото *** ВИНАГИ ще избират *** за управляващи и ние сме обречени да ни управляват *** во веки веков. Както се и получава на практика. Така че ако ще наричаш избирателите неграмотни трябва да измислиш друга форма на управление, така че да си избираме умни ръководители.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
На времето е имало един момент, в който Бразилия е преписала конституцията и цялото законодателство на USA, надявайки се на същия просперитет и икономическо развитие като в Щатите. Само че не им се получило. И сега, след толкова години ние още не сме си научили урока, че законодателството и монетарните мерки много слабо влияят върху икономиката. Държавата всъщност е един кърлеж на гърба на икономиката. За това колкото по-малко държава - толкова по-добре. Като начало толкова много депутати не ни трябват. То ако имаше нужда от тях те поне щяха да ходят на работа, а те рядко стъпват в парламента. И никакви държавни субсидии за партиите. Който ги харесва - да им плаща. Аз не искам! Точка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
STRAHO
преди 11 години
"Разочарование и политическа несигурност"До това води политическата неграмотност! :D Не искали политически партии! Боже, колко неграмотен избирател!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още