За първи път от създаването на Българската банка за развитие целите и приоритетите ѝ ще бъдат определени заедно с бизнеса, синдикатите и местната власт, които са част от Консултативния съвет към ББР. На среща с ръководството на банката бяха представители на националните работодателски организации, водещи синдикати и Националното сдружение на общините в България, за да обсъдят каква да е „Стратегия 2024-2026 г.“, съобщиха от банката.
В презентация пред тях беше представена мисията и стратегическите цели на националните банки за развитие в Европа, които имат антициклична роля, предоставят рискови заеми и изпълняват мерки при провеждане на държавна политика, често със социални и екологични ефекти.
„Този дебат е изключително важен и навременен. Ролята на държавата в него е ключова, защото в диалог с банката, бизнеса, синдикатите и местната власт следва да се очертаят актуалните стратегически цели и приоритети на ББР, които са функция от следваната от държавата политика“, каза председателят на надзорния съвет на банката доц. д-р Росен Карадимов.
Заместник-министърът Мартин Гиков подчерта, че ББР е важен инструмент за провеждане на държавната политика за подпомагане на МСП и на най-засегнатите сектори на икономиката.
„От страна на МИР е изключително важно да присъстваме там, където се чува гласът на бизнеса и на институциите, за да знаем как да калибрираме по най-добрия начин финансовите инструменти в подкрепа на бизнеса в България“, посочи Гиков.
По започналата през юни програма на ББР за ускорено усвояване на европейски средства вече са одобрени шест проекта за близо 4,5 млн. лв., а още шест са в процес на одобрение.
Членовете на Консултативния съвет бяха запознати и с предимствата на подготвяната програма за финансиране на фирми със сключен договор за изпълнение на строително-монтажни работи за постигане на енергийна ефективност на сгради, съобщиха от ББР.
Консултативният съвет към банката беше създаден през февруари тази година. Целта му е да се осигури директна връзка между банката и бизнеса, оптимизиране на процеса за създаване на нови финансови продукти и подпомагане на обществения контрол върху дейността на ББР.