Какво представлява функцията „auto invest“ на платформата ви и кога ще бъде пусната тя? какво очаквате от нея като резултат?
- Автоинвест функцията работи вече от повече от шест месеца на платформата. Автоматичното инвестиране позволява разпределение и минимизиране на риска, като предоставя избор на редица критерии, на които кредитите, в които се инвестира, трябва да отговарят като ниво на риск, срок на изплащане, тип вноски, брой оставащи вноски по кредита и много други.Това позволява на всеки инвеститор бързо и лесно да създаде диверсифицирано портфолио, отговарящо на специфични условия, като то може да се състои от стотици и дори хиляди кредити, и което не изисква време и внимание, за да бъде изграждано и поддържано.
Възвърнатите средства се реинвестират автоматично, което им позволява веднага да започнат да генерират нова доходност, без да има пропуснати ползи за периода, в който средствата са били в наличност, но не са реинвестирани (намалява т. нар. cash drag). Тази функционалност може да бъде активирана/деактивирана по всяко време.
- За малко повече от 9 месеца успяхме да привлечем над 1300 потребители и да генерираме над 1,8 млн. евро инвестиции на платформата, които носят висока доходност на нашите клиенти. Бих казал, че вече сме значим играч на пазара и имаме свои секции във всички големи сайтове и форуми за P2P инвестиции. По пазарен дял се нареждаме на 8-о място в континентална Европа в момента, което е сериозно постижение за платформа на възраст под една година.
Защо решихте да базирате компанията в Естония?
- P2P lending индустрията в Европа е най-развита в Естония и Великобритания. Именно затова решихме да регистрираме нашата платформа в една от тези страни – Естония, където регулаторите са запознати с бизнеса, виждат потенциала му и знаят как да го контролират без да го задушават. Работейки под тази законодателна рамка, ние имаме възможност да таргетираме потребители от цяла Европа, позволявайки им да инвестират в кредитите на различните оригинатори, които ще бъдат „качени“ на платформата в близко бъдеще.
А защо не избрахте България?
- В България практики за регулация на такъв тип бизнес не съществуват и най-вероятно ще бъдат заимствани от работещи такива в други европейски държави.
Ще бъдете наш гост на Клуб Investor.bg – Disruptive Technologies, където ще си говорим за успеха на българския бизнес зад граница. Смятате ли, че младите български компании са готови да оперират и на чужди пазари и разполагат с достатъчно експертиза? А какво им липсва?
- Да, твърдо смятам, че българските онлайн модели не отстъпват по нищо на тези зад граница и не виждам причина да не гледат смело към тези пазари. България има сериозен ресурс от технически кадри на световно ниво, които с правилната идея и с правилния мениджмънт, могат да изградят работещи компании.
Нещо, което обаче не трябва да подценяват, е икономическата част на своите проекти - не всеки продукт, който звучи готин и привлекателен на инвеститорски pitch, си струва да се реализира на практика. И не всеки продукт може да се реализира и продава успешно от същия техническия талант, който може да го конструира. Призовавам ги да търсят активно консултация, менторство и дори партньорство с хора с бизнес и финансов опит, които да им помогнат да определят имат ли наистина място на пазара.
Ивайло Иванов ще участва в Клуб Investor.bg- Disruptive Technologies, който ще се проведе на 18 май в Capital Fort.
Можете да се регистрирате за събитието тук.
Генерален партньор на Клуб Investor.bg Disruptive Technologies e Vivacom. Събитието се провежда с подкрепата на iuvo Group, Allterco и Ontotext, част от Sirma Group. Институционални партньори: Индустриален Холдинг България, ЕЛАНА Финансов Холдинг, Medical Dent, БАИТ и БСК.
преди 7 години disruptive, но друг път. funding circle - САЩ, УК, Германияlending club, kabbage в САЩlendico, kapilendo, kreditech в Германия (м/у другото първите фалираха, последните онзи ден ги купиха за ~100млн евро) отговор Сигнализирай за неуместен коментар