Доколко забавянията в одобрението на проектите и плащанията спират производителите да кандидатстват за финансиране?
Точно заради такива рискове съветваме още клиентите да планират дългосрочно. Ако им трябва техника, да предвидят 6 или 12 месеца до получаването ѝ.
Ние винаги разглеждаме и възможността да финансираме сделката на земеделския производител, използвайки инструмент за евтино финансиране и/или гаранция, така че сделката да бъде максимално изгодна.
Съветваме производителите да си калкулират не само всички плюсове, ако спечелят финансиране, но и да имат предвид всички предизвикателства, през които ще минат. Това са разходите за консултант за написване и за управление на проекта и усилията при реализацията му, отлагането старта на инвестицията във времето. Те трябва да предвидят, че грантът може да дойде с половин или една година закъснение и да не получат например комбайна, който им трябва, точно за жътвата.
За проект от 15 хил. евро тези усилия може да не си струват, но при мащабно начинание за 0,5 – 1 млн. евро, определено ще е изгодно да се търси еврофинансиране.
Бихте ли посочили успешни проекти в областта на земеделието, финансирани от вашата банка?
Наш клиент от Варна получи няколко милиона лева оборотен кредит и използва средствата, за да търгува със зърно. Ние комбинирахме инструмента JEREMIE с ресурс от Европейската инвестиционна банка. Така беше намалена цената на заема и исканото обезпечение. Резултатът беше, че клиентът ни увеличи три пъти оборота си.
Друг производител, арендатор от Балчик, спечели проект по ПРСР и купи преносими поливни съоръжения. Кредитът беше отпуснат чрез ресурса на ДФЗ, а, за да намалим обезпечението, ползвахме схемата на НГФ. Клиентът ни отглежда царевица и очаква производството му да се увеличи с до 65% благодарение на инсталацията.
Заради забележки от Брюксел се наложи агроминистерството да спре проекти по ПРСР за туризъм, в които са искани европейски средства за луксозни автомобили и яхти. Как гледате на такива проекти?
Ако някой е решил да си купи високопроходим автомобил, за да си върши работата, това е добре. Въпросът е в контрола и да се прецени дали съответният проект отговаря на целите на програмата.
Все пак тези пари са както на европейските данъкоплатци, така и от българския бюджет. Целта е не само да се изхарчат средствата, а благодарение на тях да се създаде бизнес в селските райони, хората да останат там и като цяло икономиката да се развива. Това е голямата цел на всички европейски програми – да се развиват регионите.
преди 10 години Проблема е с рушветите не толкова с банките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар