По време на дебатите беше дускутирано и противопоставянето на интересите на малките и големите фермии при разработването на националните програми. Според Теодор Иванов това не бива да се прави, защото именно „големите ферми са тези, които са конкурентни на западните и имат директен достъп до пазарите".
Според него е целесъобразно малките стопанства да се насочват към по-перспективни за тях култури и трайни насаждения, които ще им донесат много по-големи приходи, вместо да се съсредоточават в секторите, където се получават големи субсидии по Програмата за развитие на селските региони, какъвто е например зърнопроизводството.
Според производителя сред основните проблеми на земеделието се оказва и липсата на подготвени кадри. „Има 98 земеделски училища и оттам излизат неграмотни хора”, допълни той. Неговата препоръка в този случай е да бъде инвестирано в българската наука, но не фундаменталната, а „ръка за ръка с производителите”.
Какво се случва на пазара на земеделска земя у нас?
Цените на земеделските земи и размера на арендата бяха основната тема във втория панел на дискусията. Според анализите на експертите има три основни типа участници на пазара – собствениците на земята, инвестиционни фондове и земеделските производители.
Според изпълнителният директор на „Риъл Булленд” Валентин Карабашев това статукво прави пазарът на земя у нас уникален за целия ЕС. Той допълни, че от 2005 година земята става атрактивна за инвеститорите и се превръща не само в средство за производство. През последните години обаче основните играчи на пазара са именно земеделските производители, които инвестират, за да разширяват стопанствата си.
Антон Андонов от Niva.bg коментира, че цените ще растат с 10-15% годишно. Той коментира, че през последните години се наблюдава постоянен ръст както на цената на земята, така и на рентата. Секторът се оказва с висока възвръщаемост и привлича авантюристи. Това е причината и за нереално високи ренти в някои части от страната.
Атмосферата по време на дускусията можете да усетите в нашата галерия
преди 11 години Всичко общо създадено досега от Брюксел е тип планова икономика. Измиха им на хората очите с думи за евроатлантическа демокрация, а им пробутаха СИВ и ЕСССР в хубава синя папка с кръгче от звезди. Един сърп да бяха сложили барем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години -Общата селскостопанска политика е харчене на парите на данъкоплатците без никакъв ефект за тях Колкото по-вече пари се дават на земеделците толкова по-скъпи са храните и толкова по изкривен е пазарът на земеделски произведения По добрия вариант е да се остави пазарът да определя цените на земеделските продукти а земеделците да получават само пари за застраховки на тяхната продукция отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не е илюзия.Тя е абсолютна лъжа облечена в добри намерения.Примерно ако нямаме квоти за производство на кашкавал "Витоша" (по БДС) и някой се заеме да го промотира, рекламира и продава из целият свят, някои световноизвестни продукти като безвкусното и гумено Ементал ще загубят пазарният си дял.Само че всеки е чувал и опитвал Ементал а нашият Витоша (по БДС) е набутан в ъгъла.Да не говоря за истинската лютеница, българското кисело мляко, сирене, някои уникални марки луканки, салами и сушени месни изделия.Какво насърчава общата селскостопанска политика? Насърчава някои големи страни да злоупотребяват с нея като я превръщат в средство за нелоялна конкуренция към далеч по-добри и качествени продукти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар