Много от инвеститорите в Източна Европа приемаха политическия риск за нещо преувеличено. "Да, съществува, но защо трябва да плащаме толкова по-високи лихви спрямо Западна Европа, откъде идва този политически риск?", си казваха те. Такъв политически риск вече се осъществи в Унгария и това може да стане и в България в някой момент, сподели Алекси Андонов, управител на унгарското инвестиционно дружество Витоша и член на Съвета на директорите на Инвестор.БГ АД, по време на Клуб Investor.bg.
Тотално новото за Източна Европа от миналата година е, че една дясна партия спечели 2/3 от парламентарното представителство в Унгария. В Източна Европа демокрациите не са много стабилни въпреки мнението, че комунизмът си е отишъл и че много от страните са членки на Европейския съюз. Досега Източна Европа я спаси, че никой не беше получавал 2/3 мнозинство и коалиционните правителства бяха гарант, че няма да се стигне до крайности, като в Унгария с национализацията на пенсионните фондове.
Човек, колкото и да си обича региона, не трябва да инвестира само в него. Не случайно рисковите премии тук са високи. Разбира се, не е ясно кой е по-виновен - този, който е довел дадена страна до задлъжнялост, или този, който след това се вижда принуден да национализира пенсионните фондове, обобщи Андонов.
За българския капиталов пазар
Аз не съм чак толкова голям оптимист за състоянието на родния капиталов пазар, въпреки че тези, които ме познават, знаят, че бях сред най-големите оптимисти през 2001 г.
Но не по отношение на това дали може да се печели на БФБ-София, защото тази опция съществува и до ден днешен, а по въпроса дали България изобщо има шанс да има ликвидна борса в обозримо бъдеще. От тази гледна точка съм песимист за следващите 5-6-7 г.
Ключовото, което беше в България, а именно приватизацията, както и това, което правителството прави в момента с Е.ОН, не е точно това, което трябва да се направи, за да имаме ликвидна борса. Приватизацията на акциите на БТК беше важен момент за пазара ни, но начинът, по който беше направена тази продажба, не предоставя възможност за създаване на ликвиден пазар.
В Унгария при много от компаниите беше подписан договор с мажоритарния собственик, че няма да изкупува останалите акции за 5-6-7 години, тоест гарантираха, че акциите, които излизат на борсата, ще останат дългосрочно на борсата. Предлаганията бяха по начини, които гарантираха разпръсването на акциите, например прилагаше се технологията като при раздаване на карти за игра, а не пропорционално на заявения интерес. Преференции имаха дребните инвеститори и се получаваше разпръсване на акциите.
На една неликвидна борса много акции се отклоняват значително от фундамента си, което в един момент може да е лошо, но създава и големи възможности да се купуват акции на нереалистични нива, защото поради ниската ликвидност фундаментът трудно влиза в цените на акциите.
Това обаче не е тактиката на трейдъра, а това е тактиката на спокойния инвеститор, който може да изчака значително време с надеждата да спечели доста, сподели Андонов.
Клуб Investor.bg се осъществява благодарение на:
Генерален спонсор: Emporiki bank Credit Agricole Group
С подкрепата на: Енемона и Дженеръс Ауто
преди 13 години мадкоу не съм казал друго,по принцип.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Унгарските десни са баси върлите комунисти. Национализацията е белег на социализма, не на капитализма.За другото съм съгласен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години И от кога борсовите спекуланти седят и кротко чакат чесеци и години за да спечелят на фондовата борса? И къде го има това?...Дори по времето на Балзак, когато са карали акциите на борсата с фургони, не е имало такова нещо...Честно казано, това младо момче ме натъжи;;;;; отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години "Такъв политически риск вече се осъществи в Унгария и това може да стане и в България"Как се осъществява риск бе Андонов? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години И как го прецени този политически риск,точно 2 години след избори.Ами няма как ...*** *** живеещи тук.Една дясна партия била спечелила 2/3 от избирателите в Унгария...хахахахахахахахахаха ей *** политически риск има само когато идват социалисти и превъплъщенията им на власт заедно с техните си утопии и идеологии тоталитарни и т.н.Вместо да говроите за политически рискове покрай революциите какво излиза,че проблема за лихвите на банките е напълно измислен хахахаха Въобще след като в България дефицита,Брутния вътрешен продукт се върнаха в границите на нормалното,значи че имаме политици.А това е точно обратното на политически риск.хахахап пълна пародия.Ами я вижте тогава Брутния вътрешен продукт на Турция двуцифрен,след Това на Полша ....региона е си е повече от добре.Иначе *** говоре си абсолютните глупости и така някои ще инвестира в вас и региона ...То бива невежи ама чак пък толкова.Поне се опитайте да си обясните,но точно с полит. риск е не само смешно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години С костюм или не определено бих зачел повече неговото мнение от колкото твоето! Все пак човека е инвестирал и изкарал доста! А да и е участвал в едно IPO. Ти какво си направил? отговор Сигнализирай за неуместен коментар