През 2010 г. се забелязва явна стабилизация на пазара на жилища у нас. В края на 2009 г. предлагането на имоти намаля с пет пъти спрямо своя пик от средата на 2007 г.
Тази година обаче динамиката на пазара видимо нараства.
През 2010 г. сме свидетели на повишен брой купувачи, което показва, че в момента имаме не само активно предлагане, но и активно търсене, коментира Цветелина Тасева, изпълнителен директор на Адрес Недвижими Имоти, по време на посветения на жилищните имоти Клуб Investor.bg, който се проведе тази седмица.
Темата на събитието беше „Жилищни имоти - ще тръгнат ли цените трайно нагоре?“.
Най-малки сътресения по време на кризата са претърпели цените на апартаментите в "Люлин". Ако през третото тримесечие на 2007 г. те са се движели около 780 евро, то сега цените са средно между 650 и 670 евро.
Също така тази година бе регистриран петкратен ръст на сделките с наеми. Една от причините за това е, че много от потенциалните купувачи изчакват и отлагат решението за покупка. Въпреки този ръст наемните нива не са отчели повишение, каза тя.
Според нея през 2010 г. много сделки се сключват с млади хора – от 27 до 38 години. Те обаче купуват най-евтините жилища.
Ако купувачите са решили, че покупката е с инвестиционна цел, те купуват най-евтиното в сегмента на ниските и средните цени. Ако са решили, че това е домът, в който искат да живеят, те отново купуват най-евтиното в луксозния ценови сегмент, каза Тасева.
Още от Клуб Investor.bg
Г. Гълъбов: 100% ипотека само с допълнително обезпечение
Арх. Диков за създаването на „нормален пазар“ на жилища в България
2010 – годината на наемите на жилищния пазар у нас
Снимки от събитието може да видите тук
Клуб Investor.bg се осъществява благодарение на:
Генерален спонсор: Emporiki bank Credit Agricole Group
С подкрепата на: Johnnie Walker, Eucerin, Bulvaria, Euroins и със специалното участие на Енемона
преди 13 години Ша рита, ша рита, па ша спре! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Браво на Вас господа. Вие още веднаж ми доказахте, че има мислещи хора в тази забравена и от Бога страница. Аз мисля, че скоро всички ще разберат и осазнаят нивата до които е стигнала кризата, а и че още ще продалжава... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Кон кат' мре най-много рита - така и с Тасева и компания ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Баси! И к'ва стана тя - само хора на средни и над средни управленски позиции можели да си позволят жилище. И то с 25-35 годишен кредит. И това в 21-ви век, при толкова по-развити технологии в сравнение с миналото. Има нещо не, а много, мооого нещо сбъркано в жилищния "пазар"! Толкова сбъркано, че вече се не трае....А най-чудно е колко малко хора се дразнят от това и колко много хора се примиряват и оставят да бъдат лъгани и заблуждавани от една шепа банкери, строителни предприемачи и имотни брокери. Но има как да се промени всичко това. Само още малко търпение и всеки ще пожъне това, което е посял... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Не мога да разбера г-жа Тасева, не прави разлика между брой на сключените сделки и брой на продавачи и купувачи:"данни за реално сключени сделки" върху графиката? Как така щом са релано склчени сделки а не предлагане и търсене има две криви?Искреното ми мнение, е че за пореден път посредниците се опитват да промият мозъците на купувачите, като ги убеждават че "реалните цени са около 1100-1150 Е/кв.м.". Да, 1100 Е/кв.м. е нормална цена, но за реална жилишна площ в европейски град с добра инфраструктура, а София не е сред тези градове (мое мнение).Съжалявам но очаквах повече от тази конференция! отговор Сигнализирай за неуместен коментар