Фондовете, управлявани от ПОК Доверие, са вложили 13 млн. лв. в български акции от началото на 2010 г., като за някои дружества е било решено да се закупят акции, с които делът да се увеличи до над 5%. Това каза Даниела Петкова, изпълнителен директор на пенсионно-осигурителната компания, по време на проведения вчера Клуб Investor.bg на тема "Свърши ли летаргията на БФБ-София?".
За полугодието на 2010 г. SOFIX се понижи с 12%, а нашите вложения в български акции се увеличиха с над 5% до 93 млн. лв., сподели Мирослав Маринов, финансов директор в ПОК Доверие. Според него самите инвеститори могат да активизират пазара, гласувайки чрез своите акции относно политиките на компаниите.
Компании с потенциал за порочни практики никога не са представлявали интерес за Доверие, изтъкнаха от компанията.
Тази година е осъществена продажба основно на акциите в Девин АД, като наличието във фондовете на ПОК Доверие на над 5% от акциите на дружеството е спомогнало за постигане на по-добра търгова цена, стана ясно от презентацията на пенсионнно-осигурителната компания.
Като цяло придобиването на пакети от над пет на сто от капитала на дадено дружество е добър фундамент за преговори с мажоритарите, посочват от Доверие.
От пенсионно-осигурителната компания посочиха, че пенсионните фондове формират 45 млн. лв. от 230 млн. лв. оборот в акции на БФБ-София, или около 20%, като изчисленията са на база търговията на фондовете на ПОК Доверие, преизчислена през дела им във всички пенсионни фондове.
В Полша местните пенсионни фондове формират едва 6% от оборота. Друга статистика показва, че 47% от оборота на полската борса се дължи на чужденци, коментираха от Доверие.
От компанията констатират още слабо отражение на отчетите върху търговията на БФБ, както и почти нулевата ликвидност на облигационния пазар.
Даниела Петкова направи интересен коментар на последния търг за държавни ценни книжа, при който бе пласирано далеч по-голямо от предварително обявеното количество правителствени облигации. Цялото мнение на Петкова по въпроса може да видите във видеоматериала.
Българските пенсионни фондове разполагат с достатъчно средства, за да увеличат инвестициите си в акции, но няма достатъчно български компании, които да искат да са прозрачни. Освен това нормативната уредба не позволява листването на чужди компании у нас.
“Ако не се появят нови емитенти, трудно бихме увеличили дела си на БФБ”, признават от Доверие.
“За да останат повече от средствата на пенсионните фондове в България, трябва да се разнообразят и инструментите, в които може да се инвестира. У нас например нямаме Revenue Bonds, с каквито може да бъде финансирано изграждането на завод за отпадъци или лот от магистрала Хемус”, смята Петкова.
„Никой не мисли как спестяванията на населението за допълнителна пенсия да останат у нас“, констатира Даниела Петкова. Според нея „лятната летаргия на БФБ вероятно ще се превърне в някакъв вид зимен сън“.
Можете да изтеглите презентацията на ПОК Доверие от тук.
*От презентацията на ПОК Доверие става ясно, че пенсионните фондове формират около 20% от оборота на БФБ, а не както се посочва във видеото - около 40%
Снимки от събитието може да разгледате тук
С подкрепата на: Johnnie Walker, Eucerin, Bulvaria, Euroins и със специалното участие на Енемона
преди 14 години Така е - частните пенсионни фондове у нас си живеят и то доста добра в кризата от такси, а доходността им е отрицателна, т.е. клиентите им губят пари, но Доверие си купува нова сграда, коли, полилеи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Откъде изкопахте тоя микрофон :)... Доста се смях отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Защо ПОК Доверие се опитва да прокара таксите на управляващите дружества, във фондорете където те са акционери да се начислява на база реализираната печалба, а те самите вземат такса на активите в техните фондове??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар