Основният страх на инвеститорите тези дни е от възможното доста по-бързо покачване на лихвените проценти, което би се отразило доста негативно на корпоративния сектор в САЩ. Неочаквана, но здравословна е финансовата корекция на пазарите, която наблюдаваме. Това е мнението на Симеон Тодоров, трейдър в "Експат Асет мениджмънт", изказано в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
"Повишаването на лихвените проценти би намалило печалбите, би понижило като цяло икономическата активност и е с цялостен негативен ефект върху пазарите на акции", смята той.
Експертът посочи, че освен тази причина за повсеместния борсов спад съществува притеснение относно глобалния икономически растеж, а евентуално забавяне се очаква вследствие на търговската война.
"Пазарите бяха свикнали да очакват намесата на Фед, който във всеки по-сериозен спад да подкрепи пазарите за акции, тези надежди отслабват и това е повод за притеснение и за спадовете в последните дни", каза още трейдърът и напомни, че МВФ ревизира в негативна посока прогнозите си за глобалния икономически ръст и това е на основата на търканията между САЩ и Китай.
По думите му това “без съмнение” се е отразило и на влиянието на азиатските пазари.
"Корекцията, която претърпяха пазарите не може да се нарече очаквана, но е здравословна, тъй като те се покачиха доста в последните месеци и това изнерви инвеститорите, така че тази корекция доведе до "изпускане на парата". Макар и неочаквана, корекцията е здравословна", коментира Симеон Тодоров.
Повече от разговора вижте във видео материала
преди 6 години Първо не е вярно, че това е ще бъде корекция - много вероятно е да видим мечи пазар. Второ не е вярно, че е здравословна - тя прилича на крашовете от 1987 и 1929г. Глобален икономически растеж почти няма, а просто инфлация движена от централното планиране/банкиране и това е всичко... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Това щеше да вярно за пазара 2008-9 г. , За днешното състояние , здравословни може да са само серийни сривове , който държат минимум 5 години , за да не се стигне до евентуално затваряне или направо закриване на фондовите пазари . отговор Сигнализирай за неуместен коментар