Европейската централна банка сигнализира в четвъртък, че ще разшири програмата си за стимули през декември и един от първите въпроси беше как това ще се отрази на подхода на Федералния резерв на САЩ към лихвените нива. Американската централна банка заседава в сряда, 28 октомври, и това безспорно ще е събитието на седмицата за пазарите.
В понеделник, 26 октомври, германският Институт за икономически изследвания Ifo ще публикува месечния си индекс за бизнес климата.
В петък предварителни данни на Markit Economics показаха, че индустриалната активност в най-голямата икономика в еврозоната се е забавила за втори пореден месец, макар и да остава в експанзия. По-рано този месец индексът ZEW на Института за икономически изследвания в Манхайм показа, че инвеститорското доверие в Германия значително се е влошило през последните няколко месеца. Властите в Берлин понижиха прогнозата си за икономическия ръст тази година – 1,7% вместо 1,8%, каквито бяха очакванията през април. Затова индексът на Ifo ще се следи с повишено внимание от правителствата и инвеститорите.
Във вторник, 27 октомври, Великобритания ще публикува данните за ръста на БВП за третото тримесечие в сравнение с предходното. През второто тримесечие ръстът беше 0,7%, а на годишна база - 2,6%.
В сряда , 28 октомври, Федералният резерв на САЩ ще определи политиката си за лихвените проценти. Повечето анализатори очакват за пореден път Комисията по отворения пазар да остави лихвите непроменени, като за това подсказа най-вече стенограмата от срещата през септември. От текста стана ясно, че експертите във Фед са склонни да отложат вдигането на лихвените проценти за началото на следващата година.
В четвъртък, 29 октомври ще бъдат публикувани правителствени данни за инфлацията в Германия и Испания. Статистическата служба в Германия ще обяви данни и за безработицата.
Освен това властите в САЩ ще обявят окончателните данни за ръста на БВП за третото тримесечие.
В петък, 30 октомври, японската централна банка ще публикува прогнозата си за икономиката и инфлацията – решителни фактори за паричната политика на банката. След това гуверньорът Харухико Курода ще даде пресконференция. По-рано този месец централната банка реши да не въвежда допълнителни парични стимули с аргумента, че тенденциите за инфлацията са по-скоро положителни. Тогава решението на банката по-скоро разочарова пазарите.
преди 9 години А ако не е таз година, ще е догодина. ...или по-другата :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А ако не е таз година, ще е догодина. ...или по-другата :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ти кат те гледам витаеш някъде там из планината като оня туриста, но реалността с тоя Фед и с тея лихви е малко по-различна, но вие не може да го стоплите тоя момент ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар