IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Роснефт: Бюджетният дефицит не е основание за налагане на по-високи данъци

Цените на петрола през 2016 г. могат да бъдат 60-70 долара за барел, смята руският енергиен министър Александър Новак

20:54 | 03.10.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Игор Сечин. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Игор Сечин. Снимка: Ройтерс

Ръководителят на руския петролен концерн "Роснефт" Игор Сечин призовава за намиране на механизми за външни и вътрешни заеми за покриване на бюджетния дефицит на Руската федерация през 2016 г. Той каза това по време на кръгла маса на Международния инвестиционен форум "Сочи-2015" с участието на руския премиер Дмитрий Медведев, предаде ТАСС.

„По отношение на финансирането на бюджетния дефицит международната практика е да се използват местни и чуждестранни заеми, а не отнемане на средства от инвестиционните програми на реалната икономика", каза ръководителят на държавната компания. Той смята, че наличието на бюджетния дефицит не е основание за теглене на пари от ефективно работещата индустрия.

Сечин заяви, че в наскоро публикувана статия на ръководителя на правителството под заглавие „Новата реалност: руските и глобалните предизвикателства", премиерът Дмитрий Медведев посочва, че „в условията на забавен икономически растеж бюджетните проблеми не трябва да се решават за сметка на увеличението на данъчното бреме". Но може би някой друг не е прочел статията, заяви Сечин.

Въпреки това според Министерството на финансите девалвацията на рублата е основание за допълнителни налагания на данъци, каза президентът на "Роснефт". По думите му анализът на публичните финансови отчети за първото полугодие на 2015 г. на шестте най-големи публични руски петролни компании потвърждава основното заключение - руският петрол не получава допълнителни приходи от промяната в стойността на националната валута.

Но експертите от финансовото министерство пренебрегвали в своите заключения факта, че почти половината от доставките на петрол се произвеждат на вътрешния пазар и не генерират никакъв ефект на девалвация. 

Сечин e убеден, че увеличението на фискалните тегления от петролната индустрия неминуемо ще доведе до намаляване на приходите в бюджета в средносрочен план. Всичко това ще доведе по думите му до намаляване на инвестициите в промишлеността, но не и до несъществуващи допълнителни приходи за държавата. 

Междувременно в рамките на форума руският енергиен министър Александър Новак заяви, че цените на петрола през 2016 г. могат да бъдат 60-70 долара за барел, но средногодишната цена ще бъде по-ниска. 

"Колебанията ще са големи. Цените може още догодина да се повишат до 60-70 долара за барел, но това не значи, че средната цена ще бъде такава. Според мен средните цени в дългосрочна перспектива ще бъдат 50 долара", каза той.

Вицепрезидентът на "Лукойл" Леонид Федун е по-оптимистично настроен и прогнозира цени на петрола през 2016 г. на нива от 70-100 долара за барел.

Шефът на "Лукойл" Вагит Алекперов обаче преди това заяви, че за 2016 г. се ориентира към цена 50-55 долара за барел. Според него тази цена макар и с резерви, позволява да се постигнат заложените от компанията финансови резултати за 2016 г.

ТАСС припомня, че за деветте месеца на 2015 г. цената на руския петрол се е понижила над два пъти в сравнение със същия период на предходната година и е достигнала 54,41 долара за барел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:33 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още