През второто тримесечие вниманието ще е насочено към най-влиятелната централна банка - Федералният резерв на САЩ
Федералният резерв на САЩ. Снимка: Ройтерс
През първото тримесечие на годината Европейската централна банка (ЕЦБ), People's Bank of China (PBC) и редица други централни банки взеха агресивни мерки за разхлабване на паричната си политика, за да подпомогнат забавящите се икономики и ниската инфлация.
Азия
Централните банки в Азия бяха изненадващо агресивни, намалявайки лихвените проценти в началото на тази година, и са изправени пред нарастващ натиск да продължат още тази пролет. Тази им политика се усложнява от нарастващите притеснения за рисковете, както и от ползите от по-нататъшно смекчаване на паричната политика.
В двете най-големи икономики в региона - Китай и Япония, изглежда икономическият ръст се забавя повече от очакваното, което поставя нов натиск върху политиците да предложат повече стимули през следващите седмици.
Но някои от управителния борд на People's Bank of China също се притесняват, че намаляването на лихвите с цел стимулирането на растежа ще подхрани още дълга и ще изкуши политиците да отложат болезненото преструктуриране на икономиката, необходимо за да се постави икономиката на по-здрава дългосрочна основа.
Централната банка на Япония е изправена пред опасенията - както вътре в управителния си борд, така и от политици и бизнесмени, за това дали по-нататъшно облекчаване на политиката няма да донесе повече вреда, отколкото полза. Много критици смятат, че един от основните резултати от политиката на Bank of Japan - слабата йена, вреди на потребителите и малките фирми, като повишава цените на вноса, а в същото време е направила изненадващо малко за повишение на износа.
В нововъзникващите икономики в региона - включително Индия, Индонезия и Тайланд, политиците се оплакват, че повече орязвания на лихвите могат да предизвикат вредна волатилност на валутите, тъй като инвеститорите изтеглят парите в търсене на по-висока възвръщаемост по други места. Тези рискове ще се повишат, ако Федералният резерв на САЩ очаквано вдигне лихвите през тази година.
Още галерии
През второто тримесечие вниманието на света ще се насочи към американския Федерален резерв (Фед) - най-влиятелната централна банка в света обмисля ход в обратната посока, пише в свой анализ The Wall Street Journal.
Банкерите от Фед ще обсъдят на срещата си през юни дали да не повишат краткосрочните лихвени проценти за пръв път от близо десетилетие. Ниската инфлация в САЩ и бавният ръст може да ги накарат да отложат това решение, но самият факт, че това се обсъжда, може да бъде повратен момент за пазарите през 2015 г. Много други централни банки наблюдават и очакват последствията.
Фед не е поемал различна посока спрямо европейските централни банки и Bank of Japan от 90-те години на миналия век, когато американската икономика се изкачваше, а Европа и Япония се бореха със структурни проблеми. Тогава, както и сега, доларът поскъпваше. За разлика от тогава днес много икономисти се съмняват, че американската икономика може да послужи като двигател за потреблението в останалия свят.
Разгледайте галерията ни, за да разберете какво може да очакваме от централните банки през второто тримесечие на 2015 г.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в
Google News Showcase.