През второто тримесечие вниманието ще е насочено към най-влиятелната централна банка - Федералният резерв на САЩ
Федералният резерв на САЩ. Снимка: Ройтерс
През първото тримесечие на годината Европейската централна банка (ЕЦБ), People's Bank of China (PBC) и редица други централни банки взеха агресивни мерки за разхлабване на паричната си политика, за да подпомогнат забавящите се икономики и ниската инфлация.
Северна и Южна Америка
Има известно успокоение за централното банкиране в Северна и Южна Америка преди потенциалната буря да се отприщи в някакъв момент тази година. Фед би могъл да повиши краткосрочния лихвен процент от юни, но мнозина инвеститори вярват, че Фед ще почака до септември.
Дали банките ще действат зависи от представянето на икономиката през следващите три месеца. Ръстът на БВП изглежда незадоволителен през първото тримесечие, а инфлацията продължава да е под заложената от Фед цел от 2%. Това би могло да накара Фед да почака, но ако данните от следващите няколко месеца покажат, че американската икономика набира скорост, то първото увеличение на лихвите от близо десетилетие може да се случи на срещата на централната банка през юни.
Докато Фед осмисля пейзажа, Bank of Mexico не бърза и чака да види как пазарите и мексиканската икономика ще отговорят на политиката на Фед. Bank of Canada също така изглежда е на изчакване, след изненадващото орязване на основния лихвен процент през първото тримесечие.
Междувременно Централната банка на Бразилия се приближава към края цикъла на повишение на лихвите и е изправена пред двойната дилема на икономика, приближаваща се опасно към рецесия и висока инфлация.
Следващата стъпка ще е на Фед, а останалата част от Северна и Южна Америка ще го последват.
Още галерии
През второто тримесечие вниманието на света ще се насочи към американския Федерален резерв (Фед) - най-влиятелната централна банка в света обмисля ход в обратната посока, пише в свой анализ The Wall Street Journal.
Банкерите от Фед ще обсъдят на срещата си през юни дали да не повишат краткосрочните лихвени проценти за пръв път от близо десетилетие. Ниската инфлация в САЩ и бавният ръст може да ги накарат да отложат това решение, но самият факт, че това се обсъжда, може да бъде повратен момент за пазарите през 2015 г. Много други централни банки наблюдават и очакват последствията.
Фед не е поемал различна посока спрямо европейските централни банки и Bank of Japan от 90-те години на миналия век, когато американската икономика се изкачваше, а Европа и Япония се бореха със структурни проблеми. Тогава, както и сега, доларът поскъпваше. За разлика от тогава днес много икономисти се съмняват, че американската икономика може да послужи като двигател за потреблението в останалия свят.
Разгледайте галерията ни, за да разберете какво може да очакваме от централните банки през второто тримесечие на 2015 г.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в
Google News Showcase.