След като индийската рупия потъна, достигайки ново дъно спрямо щатския долар, икономистът Стивън Роуч предупреди, че световната икономика се намира в ранен етап на поредна криза, тъй като коментарите за евентуалното свиване на монетарните стимули от Федералния резерв на САЩ водят до силни корекции на фондовия пазар, лихвите се повишават, а валутите по целия свят се обезценяват, съобщи CNBC.
Валутите поевтиняват и акциите са подложени на натиск на развиващите се пазари, включително в Индия, Индонезия, Бразилия, ЮАР и Турция, подчерта Роуч. Всички изброени държави имат значителни дефицити, като се облагодетелстваха от притока на капитал вследствие на количествените улеснения, обясни той.
„Така че след като кранчето на количествените улеснения е врътнато, какви са намеренията за финансирането на тези дефицити по текущата сметка при положение, че условията, при които са били получавани досега, липсват, и без обезценяване на валутите, повишаване на лихвите или срив на фондовите пазари?“, пита настоящият преподавател в Йейлския университет и бивш председател на борда на директорите на азиатското подразделение на Morgan Stanley.
“Това е тежко решение и точно сега присъдата не е добра“, добавя той. Ако развиващите се пазари не са в състояние да се справят с дефицитите си, няма да може да се предвиди доколко могат да се обезценят валутите, особено в Индия, смята Роуч. „Не съм склонен да заявя, че най-лошото е отминало, като се има предвид политическата безизходица, която е очевидна в Индия“, подчерта той.
преди 11 години Май ти писах минус без да искам.....Между другото думите ВОЙна и кРИЗА, май ясно показват същността на проблема! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Каква по-добра световна война от една световна криза! "ГОЛемите" батковци си играят на война или на криза, все едно играят на монополи на масата в кухнята или на "Не се сърди човече, всичко е само бизнес, нищо лично!"!!!!!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар