Въпреки сигналите за предстояща рецесия и блокадите в Китай заради коронавируса потреблението на въглища през тази година върви към рекорд на фона на високата цена на природния газ, пише в юлския преглед на пазара на Международната агенция за енергетика (МАЕ).
Ако оценките на експертите за възстановяването на китайската икономика през втората половина на годината се потвърдят, то потреблението на въглища в световен мащаб ще достигне 8 млрд. тона. Повишението не е толкова внушително - ръстът е под 1% спрямо нивата през 2021 година, но е повече от досегашния рекорд, регистриран през 2013 година. Оттогава досега потреблението непрекъснато намаляваше.
МАЕ прогнозира, че и през 2023 година потреблението на въглища ще бъде рекордно. Това поражда опасения за мерките в защита на околната среда, защото въглищата са сред най-замърсяващите енергийни източници.
През 2021 година потреблението на въглища се повиши съществено - с 6%, следвайки бързото възстановяване на световната икономика след пандемията от коронавируса. На фона на очаквания ръст и в следващите месеци въглищата отново са във възход, посочва МАЕ.
В Европа през миналата година потреблението на въглища се повиши с 14%, а очакванията са за продължаващ ръст и през тази година макар и вече по-ограничен - около 7 на сто, или общо до 476 млн. тона. Причината е увеличеното търсене заради по-високата цена на природния газ, особено в сектора за производство на електроенергия.
Руската военна инвазия в Украйна не позволи успокояване на цената на природния газ и това обещава продължаващ ръст в потреблението на въглищата. Много държави в Европа вече отменят плановете за затваряне на централи, макар че все още плановете за отказ от въглищата да са налице.
На Европа все пак се падат само около 5% от общото потребление на въглища в световен мащаб.
Най-големият потребител е Китай с 4,2 млрд. тона през 2021 година. Очакванията са, че потреблението ще остане в същия обем и през 2022 година.
През миналата година Индия също записа рекордно потребление на въглища - малко над 1 млрд. тона.