Суровият петрол поскъпва в началото на седмицата, докато вниманието на инвеститорите продължава да е доминирано от опасенията за евентуална рецесия в САЩ, предизвикана от агресивните ходове на Федералния резерв, пише Bloomberg. Междувременно изказване на американския президент Джо Байдън внесе известно облекчение на пазара за търсенето на "черно злато".
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 0,71%, или 0,81 долара, до 114,94 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 1,78%, или 1,96 долара, до 111,52 долара за барел.
Американският президент Джо Байдън посочи, че рецесията не е неизбежна, с което подсили перспективите за потреблението на енергия. Байдън допълни, че цели тази седмица да вземе решение дали да премахне акциза върху бензина, цената на дребно на който в САЩ достигна рекордни равнища.
Ценатa на "черното злато" се насочва към тримесечен ръст - въпреки че покачването на цените е подкрепено от нарастващото търсене и проблемите със снабдителните вериги, влошени от войната в Украйна, резкият завой на Фед към по-затегната парична политика предизвика опасения от икономическо забавяне. Стабилното излизане на Китай от пандемията също спомага възходящите движения на петролния пазар.
"Опасенията за световната икономика явно са засенчени от перспективите за по-високо краткосрочно търсене в САЩ и Китай", коментира Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management. Успехът на масовото тестване за Covid-19 в Шанхай "подсилва идеята, че Китай ще продължи с постепенното отваряне", допълни Инес.
Данните на Bloomberg Economics от Китай показват, че има ръст в активността през този месец, включително отчетени по-висок темп на работа на рафинериите и увеличение на движението на камиони.
Пазарът на петрол продължава да е в бича структура, в която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка сега е в размер на 2,89 долара за барел спрямо 2,43 долара, отбелязани преди две седмици.
Инвеститорите остават нащрек и за допълнителни действия от страна на САЩ и съюзниците им по отношение на руските доставки на петрол. Финансовият министър на САЩ Джанет Йелън заяви, че разговорите по темата продължават.
*Към 09:33 ч. българско време
преди 2 години Рецесията няма да удари силно потреблението на петрол. Голяма част от потреблението е за горива, всеки ще патува ако ще и 10лв да стане литъра гориво. Отделно, да не забравяме, че вече 2-3 месеца всички манипулират и натискат цената на петрола надолу, освободиха огромни резерви, които вече се опоскаха, а потреблението си еналице и продължава. Така че колкото и да манипулират цената тук, пътя ще е нагоре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар