IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Неизвестни търговци помагат на Русия да продава петрола си

Компаниите печелят до 20 млн. долара от едно карго, в зависимост от големината на танкера

20:55 | 27.05.22 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Малко известни компании, сред които Paramount Energy & Commodities SA и Coral Energy Pte. Ltd. купуват руски петрол, който стана все по-нежелана стока на пазарите, с голяма отстъпка, пише The Wall Street Journal. Заради риска да попаднат под санкции или да навредят на репутацията си, те печелят до 20 млн. долара от едно карго - в зависимост от големината на танкера. Преди войната в Украйна печалбата беше до 600 хил. долара.

Европейският съюз (ЕС) поиска от компаниите в общността да ограничат дейностите си с руската държавна петролна компания "Роснефт". Това накара търговци от ранга на Trafigura Group, Vitol, Glencore и  Gunvor Group да се откажат да купуват петрол от руския производител.

Така те са изместени от малките търговци, но печалбите им могат да бъдат краткотрайни, ако ЕС наложи петролно ембарго или забрани на собствениците на кораби да пренасят руски енергоизточници. За тези ограничения обаче се говори от началото на май, но все още не са приложени.

Русия има нужда от търговци, за да продава по 3,6 млн. барела на ден през май. През април дневните доставки бяха в обем на 3,8 млн. барела, сочат данните на Kpler. Цената на най-популярния руски сорт - "Уралс" е с около 35 долара по-ниска от тази на сорта Brent на петролните пазари.

Кой обаче стои зад неизвестните търговци на руския петрол?

Paramount Energy & Commodities е собственост на нидерландецът Нилс Трост и седалището ѝ е в близост до Женевското езеро. Компанията обаче започва да увеличава своето присъствие в Дубай като опит да избегне санкции. Ежедневно Paramount търгува със средно 163 хил. барела петрол на ден от началото на руската военна инвазия в Украйна.

Пред WSJ Трост коментира, че купува петрол от независими компании по дългосрочни договори, подписани преди 24 февруари. По негови думи компанията му е регистрирана в Дубай през 2020 година.

Един от доставчиците на Paramount Energy е регистрираната в Хонконг Concept Oil Services. Неин собственик е гражданинът на Монако Мишел Целигман. Компанията купува петрол от руски производители, включително и от петролното звено на "Газпром", коментират източници на американското издание.

Адвокатът на компанията е категоричен пред медията, че спазват всички международни санкции срещу Русия.

Tenergy Trading дели една офис сграда с Paramount Energy, както и един собственик - нидерландецът Трост е съосновател на тази компания заедно с швейцареца Мишел Туор. Компанията купува петролни продукти от International Petroleum Products, за чийто собственик се сочи приближеният до руския президент Владимир Путин - Генадий Тимченко.

Според източници на WSJ Тимченко и швейцарският търговец на енергийни продукти Туор са чести партньори на тенис. Тимченко е в списъка със санкционирани олигарси от страна на САЩ още от 2014 година.

Базираната в Дубай Coral Energy също увеличава значително обемите търгуван руски петрол. През април компанията е изтъргувала средно 260 хил. барела петрол и продукти, което е ръст от 25%. През май количествата намаляват леко - до 213 хил. барела дневно. Компанията е собственост на азербайджанския бизнесмен Тахир Гаряев и е основана през 2010 година. Още преди войната руският петрол представлява около 1/5 от търгуваните от компанията количества.

Coral Energy купува петрол от независими рафинерии и от "Роснефт", коментират от компанията и допълват, че намаляват търговията си с Русия, защото банките отказват да я финансират.

Възможността на неизвестните търговци да купуват и продават руския петрол е от ключово значение за режима на Путин. По данни на Международната агенция за енергетика (МАЕ) продажбите на петрол и природен газ са формирали 45% от приходите в руския бюджет.

Високите цени на енергийните ресурси, включително и заради войната, също работят в полза на Кремъл.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 2
zelka007
преди 2 години
Хехе ... и Финландия, и Литва, и Естония, и Латвия, и Полша, и Украйна ... Най- пичoвскoще стане като добавим и Германия наесен ... :))) ... тогава как ще виете, не е истина...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 6
ПИЧ
преди 2 години
Санкционираните сме ние- Българите, след като правителството отказва да плати на "Газпром експорт" за газта. А цяла Европа го прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 3
zelka007
преди 2 години
С петрол не се занимават неизвестни , случайно попаднали , независими и пр ... :))) ... Петролът и оръжията са държавен бизнес...!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 2
Petar2015
преди 2 години
Те да си печелят по 20 милиона пари на курс, пък нека им пострада репутацията. Закриват си неизвестната фирма и отварят нова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 5
ing5rov
преди 2 години
забранената стока е най сладка ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още