Цената на петрола се покачва в началото на седмицата, докато инвеститорите осмислят затегнатите продуктови пазари, включително този на бензин, и поевтинелия долар, съобщи Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 0,96%, или 1,08 долара, до 113,63 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 0,84 на сто, или 0,93 долара, до 111,21 долара за барел. Сортът поскъпва вече четири поредни седмици, което е най-дългата подобна серия от февруари.
Петрол
Цената на дизела и бензина достигна рекордни равнища на фона на предстоящия летен сезон в САЩ, който започва след около седмица и по време на който традиционно има по-активно движение на автомобили.
През уикенда Саудитска Арабия заяви, че ще продължи да подкрепя ролята на Русия като част от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, познати като ОПЕК+, което подкопа усилията на САЩ да изолират Москва заради инвазията в Украйна, съобщи Financial Times.
"Кралството се надява да разработи споразумение с ОПЕК+, което включва Русия", заяви енергийният министър принц Абдулазис бин Салман, цитиран от вестника.
Цената на "черното злато" се покачва тази година поради нарасналото търсене и сложните последици за света от руската инвазия в Украйна. Поскъпването на суровината ускори инфлацията и принуди централните банки да повишат лихвите, което предизвика опасения сред инвеститорите, че растежът ще се забави.
Според Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management Pte., със започването на летния сезон в САЩ, вниманието ще се измести към нарастването на производството в рафинериите.
Китай наложи серия от блокади с цел озаптяване бързото разпространение на коронавируса. Картината в азиатската страна обаче продължава да е неясна. В опит да сложат край на затварянията, продължаващи вече два месеца, властите в Шанхай представиха критерии за категоризиране на части от града като такива с нисък риск на зараза, след като градът отчете нулев брой новозаразени извън карантинираните зони. Пекин обаче записа рекорден брой новозаразени, с което опасенията, че столицата може да бъде затворена, отново се върнаха.
Щатският долар поевтинява незначително в понеделник с 0,039% до 127,8 японски йени. Миналата седмица щатската валута изтри 1,4% от стойността си, което бе най-голямото понижение от ноември 2020 г.
Пазарът на петрол продължава да е в бича структура, в която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на WTI между двата му договора с най-близка доставка от декември - за тази година и за следващата - е близо 13 долара за барел спрямо 11 долара месец по-рано.
Цената на петрола може да достигне таван от около 110 долара за барел, като се има предвид намаляващото потребление в Китай - най-големият вносител в света - и икономическия растеж, потиснат от усилията на Пекин да потуши огнищата на заразени, смятат от Bloomberg Intelligence. От Bloomberg Economics понижиха прогнозите си за ръста на китайската икономика до 2% през тази година спрямо предходните очаквания за 5,7% повишение.
*Към 09:33 ч. българско време