Цената на петрола се покачва, след като данните от сектора в САЩ показаха спад в щатските резерви на суровината, а инвеститорите се подготвят за ембарго от Европейския съюз (ЕС) върху руския внос на петрол, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 1,31%, или 1,37 долара, до 106,34 долара за барел,
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) също се увеличава с 1,44%, или 1,48 долара, до 103,8 долара за барел, като така сортът се възстанови, след като във вторник поевтиня с над 2% поради опасения, че блокиранията в Китай свиват търсенето.
petrol
Според Американския петролен институт щатските резерви на суровината са намалели с около 3,5 млн. барела миналата седмица, като е имало понижение и в запасите на бензин и дестилати, смятат лица, запознати със статистиката.
Пазарът на "черно злато" преминава през силна волатилност тази година въпреки месечните ръстове, след като руската инвазия в Украйна разтърси пазарите и инвеститорите се подготвят за затягане на паричната политика от централните банки. Предстои по-късно в сряда Федералният резерв на САЩ да вземе решение за лихвения процент, като очакванията са за увеличение на показателя от 50 базисни пункта с цел да бъде овладяна инфлацията. Освен това централните банкери може да сигнализират и за по-агресивни лихвени повишения по-късно през годината.
САЩ и Великобритания вече наложиха забрана за руския внос на петрол, докато натискът ЕС също да въведе такава расте, особено след като Москва прекъсна доставките на природен газ към Полша и България. Съюзът разработва шести пакет санкции срещу Русия.
"Нагласите се колебаят между бичи настроения заради предложеното ембарго от ЕС за руски петрол и между мечи настроения, породени от опасения за търсенето, особено в Китай", каза Вандана Хари, основател на Vanda Insights в Сингапур.
Инвеститорите продължават да следят и случващото се в Китай. Прекратяването на петседмичното затваряне в Шанхай се отлага, след като властите намекнаха, че разхлабването на противоепидемичните мерки в града ще се случи само когато броят на новозаразените стигне нула. И все пак Пекин пое ангажимент да увеличи подкрепата за икономиката, за да намали последиците от пандемията.
Играчите на петролния пазар са в очакване на заседанието на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците й, носещи общото название ОПЕК+, което ще се състои в четвъртък. Очакванията са картелът отново да одобри умерено увеличение на предлагането.
Пазарът на петрол продължава да е в бича структура, в която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка сега е в размер на 1,34 долара за барел спрямо 37 цента седмица по-рано. За тази година спредът на сорта е средно 1,82 долара за барел.
*Към 09:37 ч. българско време