IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК готви още насоки за плащанията на руския газ в рубли

Според източник първоначалните насоки няма да бъдат променени по същество, но не потвърди кога ще бъдат оповестени допълнителни детайли

17:57 | 29.04.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg&nbsp;</em></p>

Снимка: Bloomberg 

Европейската комисия ще даде на страните от ЕС допълнителни насоки дали могат да продължат да плащат за руския газ, без да нарушават санкциите на блока, съобщи за Ройтерс високопоставен представител на институцията, цитиран от БТА.

Русия спря доставките на газ за България и Полша заради това, че не са платили в рубли, засилвайки опасенията, че други страни също може да ги последват. Страните в блока са разделени по въпроса дали санкциите ще бъдат нарушени, ако изпълнят условието на Москва и платят в рубли, припомня агенцията.

Според механизма, предложен от Русия, купувачите са задължени да внасят евро или долари по сметка в "Газпромбанк", която трябва да ги конвертира в рубли.

Миналата седмица ЕК заяви, че тази схема може да наруши санкциите на Брюксел. Тя обаче уточни, че членките на блока могат да изпълнят трансакциите в съответствие със санкциите, ако обявят плащането за завършено, веднага след като са платили в евро и преди то да бъде конвертирано в рубли.

Високопоставеният източник, пожелал анонимност, посочи, че първоначалните насоки няма да бъдат променени по същество, но не потвърди кога ще бъдат оповестени допълнителни детайли.

Засега страните не са съгласни с препоръките на ЕК. На среща на посланиците от ЕС в сряда България и Полша са заявили, че те са объркващи, а някои страни като Дания, Финландия, Гърция, Словакия и Испания са казали, че е необходима по-голяма яснота, според други източници, цитирани от Ройтерс.

Има опасност въпросът да подкопае единния фронт срещу Москва, тъй като държавите вече имат различен подход, отбелязва агенцията. Енергийните министри на ЕС ще проведат в понеделник (2 май) извънредна среща, за да обсъдят отговора на руското искане.

България и Полша са се придържали към първоначалните си договори за плащане на газа, преди Русия да им спре доставките, допълва Ройтерс. Други страни, сред които Унгария, обявиха, че планират да плащат за руския газ в евро през "Газпромбанк", която ще ги конвертира в рубли.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:34 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
''...а ти за договорите, грижа не бери...'' Ами в това е разликата между мен и теб- ти си руски тр000л- неюрист, а аз съм български адвокат по професия и за мен е част от професионалната ми дейност да създавам, изменям или тълкувам съдържанието на договорите....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
Gocho
преди 2 години
ЕС започна да плаща в рубли ,а ти за договорите, грижа не бери ,Путин ги опрости , това договорите даже може и да не се подписват отпадна нуждата .Плащаш в рубли получаваш, като в магазина ,само че първо плащаш получаваш после ,след плащането, по руския метод "Деньги вперед"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
''.... Тя обаче уточни, че членките на блока могат да изпълнят трансакциите в съответствие със санкциите, ако обявят плащането за завършено, веднага след като са платили в евро и преди то да бъде конвертирано в рубли....'' Точно така- това е правилното изпълнение на газовите договори. В каква валута газпром ще си превалутира еврото, с което България си е платила за руския газ, няма никакво значение, ако България добросъвестно си е изпълнила задълженията по договора. Обаче СПИРАНЕТО на доставките на газ едностранно от страна на русия, не може да бъде санирано- това е абсолютно нарушаване на договорите. Русия пак е неизправна страна по договорите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още