По-голямата част от доставките на петрол в Европа през април идват от САЩ, съобщава Ройтерс. През изтичащия месец американските компании доставят около 1,5 млн. барела на ден, което е най-високото ниво за последните две години. Повечето доставки са насочени към Испания, Великобритания, Дания и Италия и съдържат основно американски лек суров петрол.
По данни на Eikon през последния месец британските рафинерии са купили най-големите количества американски петрол за последните две години и половина. На острова планират пълен отказ от руския петрол до края на тази година. Правителството на Великобритания наложи вето на покупката на суровината, но някои от компаниите успяват да преодолеят забраната, както и собствените си обещания, купувайки смеси, съдържащи различен процент руски петрол.
Рекордни са доставките и за Испания - 7 млн. барела през април, спрямо предишния пик от 6 млн. барела, записан през март.
С цена на петрола над 100 долара, добивът на петрол в Пермският басейн - сърцето на американската шистова индустрия, расте. Очакванията са, че през май ще бъде подобрен рекордът с добивани около 5,1 млн. барела на ден. Търговците коментират, че рафинериите в САЩ предпочитат по-тежките блендове петрол и затова лекият суров петрол отива по-скоро за износ.
По данни на Refinitiv през април 63% от американските доставки към Европа са WTI от Западен Тексас. През март този процент е бил 65 на сто.
ЕС обсъжда активно в последните седмици пълната забрана за вноса на руския петрол на фона на военната инвазия на Русия в Украйна. Много компании отказват да купуват руската суровина в очакване на санкциите, а и заради рисковете за репутацията, които крият подобни сделки.
Това насърчава износа на американските производители. В допълнение решението на администрацията на Белия дом да освободи 180 млн. барела от стратегическите резерви пък наводни американския пазар и също спомогна за увеличаване на износа.