IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Лондонската борса спря търговията с никел след безпрецедентно поскъпване с 250%

Случилото се напомня за най-мрачния период на борсата – „калаената криза" от 1985 г., когато борсата спря търговията с метала за четири години

15:03 | 08.03.22 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Лондонската борса за метали (LME) преустанови търговията на своя пазар на никел, след като безпрецедентен ръст на цените затрудни брокерите да плащат марджин срещу нерентабилни къси позиции. Ситуацията предизвика огромно напрежение с участието на най-големия производител на никел, както и голяма китайска банка, предава Bloomberg.

Никелът, използван за производството на неръждаемата стомана и батериите на електрическите превозни средства, поскъпна с 250% за два дни и за кратко надхвърли 100 хил. долара за тон в началото на търговията във вторник. Безумното движение - най-голямото в историята на LME – се случи на фона на опитите на инвеститорите и промишлените потребители, които бяха продали метала, да купят обратно контрактите, след като цените първоначално се повишиха поради опасения за доставки от Русия.

Случилото се напомня за най-мрачния период на борсата – „калаената криза" от 1985 г., когато борсата спря търговията с калай за четири години и принуди много брокери да прекратят дейността си. Причината за това беше сривът на Международния съвет по калай - орган, подкрепян от 22 правителства, който се разпадна, когато вече не можеше да поддържа цените.

„Това е второ по значимост събитие след кризата с оловото", казва Малкълм Фрийман, брокер в Kingdom Futures, който започва кариерата си на LME през 1974 г. „Това беше най-правилното нещо, което трябваше да се направи, и моето интуитивно усещане е, че вероятно ще се опитат да анулират и днешните сделки“, пояснява той.

Търговците, минните компании и преработвателите често заемат къси позиции на борсата, за да предпазят физическите си запаси от метал. На теория всяко движение на цените на физическите запаси и позицията на борсата би трябвало да се неутрализират взаимно. Но когато цените се повишат рязко, всеки, който държи къса позиция на борсата, трябва да намери все по-големи суми, за да плати исканията за допълнително обезпечение.

Търговците и брокерите трябва редовно да внасят парични средства и ценни книжа, известни като „марджин", за да покрият потенциалните загуби по позициите си. Ако пазарът се движи в ущърб на тези позиции, те получават „марджин искания" с настояване за допълнителни средства - и ако не успеят да платят,  търговците може да бъдат принудени да затворят позицията си.

Според запознати китайският предприемач Сян Гуанда, известен като "Big Shot", в продължение на месеци е държал голяма къса позиция на LME чрез своята компания Tsingshan Holding Group Co., най-големия производител на никел и неръждаема стомана в света. През последните дни Tsingshan е подложена на все по-голям натиск от страна на своите брокери да изпълни исканията за допълнително обезпечение по тази позиция - пазарна динамика, която е спомогнала за все по-високите цени, твърдят източници.

Подразделението на China Construction Bank Corp., което е един от брокерите на Tsingshan, получи допълнително време от LME да плати стотици милиони долари по марджин искания, които е пропуснал в понеделник. CCB International Holdings не е коментирал темата пред Bloomberg, а представителите на Tsingshan също не са говорили по темата.

Преди спирането на търговията никелът беше компенсирал част от поскъпването и се търгуваше с 66%-ен ръст на цена от 80 хил. долара за тон. Другите метали на LME поевтиняха след съобщението.

От LME заявиха, че обмислят „евентуално многодневно затваряне на пазара предвид геополитическата ситуация, която е в основата на последните ценови движения".

Спирането е поне до края на вторник. От LME заявиха, че ще изчислят марджин исканията „за момента" въз основа на цената на затваряне от понеделник от около 48 хил. долара. Борсата заяви, че обмисля дали да коригира или анулира сделките, сключени между края на сесията в понеделник и спирането на търговията, когато цените достигнаха до 101 365 долара за тон.

Пълен дефолт на клиринговата къща може да има катастрофални последици за борсата, нейните членове и индустриалните потребители по света, които разчитат на нейните референтни цени. Последният път, когато клиринговата къща на борсата обяви дефолт, беше през 2011 г., когато се срина MF Global, брокерска компания, предлагаща търговия с деривати.

Първоначално LME обяви промени в правилата късно в понеделник в отговор на дневния скок от 90%, позволявайки на търговците да отложат задълженията за доставка по всички основни договори, включително никела - необичайна промяна за 145-годишна институция, която се слави като „пазар от последна инстанция" за металите.

Въпреки това този ход не успя да реши основния фактор - участниците на пазара с къси позиции бяха принудени да ги закрият, тъй като не можеха да посрещнат исканията за допълнително обезпечение.

Никелът поскъпваше заради ограничените доставки още преди инвазията на Русия в Украйна, която засили опасенията за всеобхватен недостиг на суровини. Ако се задържат, по-високите цени на никела заплашват да увеличат разходите за батерии за електрически превозни средства и да усложнят енергийния преход. Русия произвежда 17% от никела с най-високо качество в света.

Говорител на Trafigura, един от най-големите физически търговци на този метал, заяви, че подкрепя решението на LME.

Цените на никела се котираха на 80 хил. долара за тон, докато търговията беше спряна. Други метали намалиха или изтриха ръстовете в цените си след съобщението. Алуминият поевтиня с цели 6,9% до 3483 долара за тон, което е най-големият спад от 2018 г. насам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
valentino29
преди 2 години
Няма да се плашите,това е само началото,при това, че Русия още не е почнала да отговаря на санкцииите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
Зайо Байо
преди 2 години
Нищо чудно подобно да видим и при златото в скоро време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още