Фючърсите върху петрола бележат ръст във вторник след волатилен старт на седмицата, докато пазарът претегля координираното международно освобождаване на запаси от суров петрол заради прекъсвания в руските доставки в резултат на инвазията на Москва срещу Украйна, съобщава CNBC.
Фючърсите върху сорта Брент се търгуват с повишение от 1,90 долара, или 1,94%, до 99,87 долара за барел. Бенчмаркът достигна седемгодишен връх от 105,79 долара за барел, след като нападението срещу Украйна започна миналата седмица.
Американският суров петрол WTI поскъпва с 1,62 долара, или 1,69%, до 97,34 долара за барел. Контрактът достигна 99,10 долара за барел предишния ден.
Пазарът изпитва опасения заради затягането на доставките, след като водещи петролни и газови компании, включително BP и Shell, обявиха планове да излязат от дейността си в Русия и съвместните си предприятия. Купувачи на руски петрол са изправени и пред трудности с плащанията и наличност на танкери след санкциите на Запада в отговор на нападението.
Пазарът се успокои, след като САЩ и съюзниците им обсъдиха координирано освобождаване на резерви суров петрол в опит да смекчат сътресенията. Това освобождаване може да достигне между 60 и 70 млн. барела, сочат доклади на медиите.
„Това вероятно освобождаване ограничава ръста на цените на петрола засега“, коментират анализатори на Commonwealth Bank of Australia.
Международната агенция по енергията (МАЕ) е напът да проведе извънредна среща на ниво министри във вторник, за да обсъди каква роля членовете ѝ могат да изиграят за стабилизирането на петролните пазари.
Русия, която нарича действията в Украйна „специална операция“, изнася около 4-5 млн. барела суров петрол дневно и 2-3 млн. барела рафинирани продукти.
Организацията на страните износителки на петрол и други производители също ще се срещнат в сряда, като се очаква да вземат решение да поддържат постепенно увеличение на доставките.
Цените на златото леко се стабилизираха след края на преговорите между Украйна и Русия в понеделник. Фючърсите върху ценния метал се повишават с 8,95 долара, или 0,47%, до 1909,65 долара за тройунция.
* Информацията е актуална към 8:50 ч.
преди 2 години Има търсене цената расте. Когато расте все повече фирми започват да копат и т.н. :) Капитализъм ! Така работи. Когато се наводни пазара , цената пада. Същото беше и с маските бяха по 10 лв. и след 1 година вече са по 20 стотинки. Не се притеснявай ... и да има някакво "сгъване" ще е за 1 година. И както съм писал и преди аз НЯМАМ нужда от руски или американски газ ! Всичко което ни трябва си го имаме на нашата територия като ресурси. Това ,че не ги ползваме е точно заради разни руски проксита които ни управляват вече 30 години. Защо за 30 години не диверсифицирахме руската газ ? Защото руските агенти не спят :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А, сори, тия сайтове демократично трябва да са ви ги баннали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Петрол ще трябва: https://***.km.ru/sites/default/files/imagecache/640x640/marshrut.jpg Но BP има грижата :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Петролът поскъпва на фона на усилията за освобождаване на резерви == на фона на това или на фона на друго? отговор Сигнализирай за неуместен коментар