Петролът поскъпва в сряда и се задържа на нива от над 85 долара за барел, след като доклад от индустрията показа спад в щатските резерви на суровината, а инвеститорите следят зорко геополитическото напрежение около Украйна, съобщава Bloomberg.
Глобалният бенчмарк Брент поскъпва с 0,28%, или 0,25 долара, до 88,45 долара за барел.
Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтинява незначително с 0,02%, или 0,02 долара, до 85,58 долара за барел, след като сортът отбеляза ръст в цената от почти 3% във вторник.
петрол
Източник: Bloomberg
Данните на Американския петролен институт показват спад от 875 хил. барела в резервите от петрол на САЩ, твърдят запознати лица. Ако понижението се потвърди от правителствените данни по-късно в сряда, то ще бъде осми спад за последните девет седмици.
Петролът преминава през волатилна седмица, изтривайки над 2% от стойността си в понеделник и възстановявайки се след това. Цените продължават да се задържат на нива, близки до 7-годишен връх.
Причина за това са перспективите възстановяването на силното търсене да продължи, тъй като движението по пътищата започва да расте. Редица банки на Wall Street, включително Goldman Sachs Group Inc., прогнозират цените на петрола да достигнат 100 долара за барел през тази година, докато световният пазар се затяга.
„Това е буквално пазар, който се подготовя за събитията, и очаквам да видя развитие“, каза директорът в JTD Energy Services Pte. Джон Дрискол. „Проблемът с Украйна ще разстрои енергийните пазари – има много несигурност и скъсани нерви там. Ще станем свидетели на волатилност, но пазарът все още е много бичи. Петролът ще достигне към 90 долара за барел, това е неизбежно“, каза още експертът.
Американският президент Джо Байдън заяви, че би обмислил лични санкции срещу руския държавен глава Владимир Путин, ако Русия нахлуе в Украйна. Въпреки че евентуален конфликт между страните носи голям риск за финансовите пазари – особено за енергийни суровини като петрол и газ – според ръководителя по суровинни проучвания в Goldman Sachs Джеф Къри няма да има проблеми с доставките на „черно злато“.
Пазарът на петрол продължава да е в бича структура (backwardation), при която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка сега е в размер на 1,09 долара за барел, което е сериозно увеличение спрямо нивото от 41 цента в началото на месеца.
Прогнозите в анкета на Bloomberg са, че щатските резерви са нараснали с 1 млн. барела миналата седмица, а запасите от бензин са се увеличили с 1,9 млн. барела. Въпреки това запасите на „черно злато“ в САЩ продължават да са близо до най-ниските си нива от три години насам.
В сряда инвеститорите ще следят края на заседанието на Федералния резерв, в който трябва да бъдат обявени решенията за паричната политика на страната. Очакванията са представителите на банката да потвърдят ангажимента си за озаптяване на инфлацията чрез прекратяване на стимулите и чрез лихвени повишения през 2022 г.
* Към 09:13 ч. българско време