Петролът поскъпва в петък, насочвайки се към най-големия си седмичен ръст от средата на декември насам, подсилен от опасенията около предлагането на суровината на фона на размириците в Казахстан и прекъсванията в Либия поради непланирана поддръжка, пише CNBC.
Глобалният бенчмарк Брент отбелязва ръст в цената от 1,1% до 82,89 долара за барел след 1,5% увеличение на цената по време на предишната търговска сесия. Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпва с 1,09% до 80,33 долара за барел, продължавайки отчетения ръст от 2,1 на сто в четвъртък.
Двата бенчмарка са на път да завършат първата седмица от 2022 г. с ръст от над 6%, а цените са на най-високото си равнище от края на ноември насам, докато опасенията за предлагането изместиха тези, че бързото разпространение на омикрон може да навреди на търсенето.
„Покачването на цените основно отразява сътресенията на пазара, докато ескалиращото безпокойство в Казахстан и политическата ситуация в Либия продължават да влошават и омаловажават производството на петрол“, казва анализаторът в Rystad Energy Луиз Диксън.
След дни на безредици в Казахстан, в които правителството обяви извънредно положение, в четвъртък Русия изпрати въздушни десантчици, които да стабилизират ситуацията в страната.
Протестите започнаха в западните части на Казахстан, богати на суров петрол, след като държавният таван върху цените на бутана и пропана беше премахнат на Нова година.
Междувременно допълнителните 400 хил. барела дневно продукция от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, познати като ОПЕК+, не смогва да отговори на нарасналото търсене.
Производството на ОПЕК през декември се е увеличило със 70 хил. барела дневно спрямо предходния месец. За сравнение - решението на ОПЕК+ предвиждаше допълнителни 253 хил. барела на ден, с които да се възстанови намалялата през 2020 г. продукция поради наложените тогава блокирания.
Производството в Либия е спаднало до 729 хил. барела дневно спрямо постигнатия връх от 1,3 млн. барела на ден миналата година. Отчасти това се дължи на поддръжката на газопровода.
Докато омикрон напредва, опасенията за търсенето намаляват насред доказателства, че вариантът е по-лек спрямо предходните щамове и правителствата налагат по-леки ограничителни мерки в отговор на заразата, посочват анализатори на Fitch Solutions в своя бележка.
Водещият изследовател в Guotai Junan Futures Уан Сяо каза, че ниските запаси на „черно злато“ в Европа и Америка също спомагат за настроенията на пазара. „Но като цяло възходът в цените предизвиква опасения за инфлацията, които биха могли да повлияят на всяко последващо покачване на цените“, смята Сяо.
*Към 09:05 ч. българско време