IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа никога не е плащала толкова много за ток

Средната цена на електроенергията в Германия, Франция, Испания и Великобритания е нараснала с 200%

19:12 | 30.12.21 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Европа никога не е плащала толкова много за ток, колкото през 2021 г.

Средната цена на тока с доставка в краткосрочен план е нараснала до рекордни нива тази година, като повишението е с над 200% в Германия, Франция, Испания и Великобритания. В скандинавския регион, където големите наличности от електроенергия от водноелектрически централи обикновено ограничават ръстовете на цените, те са нараснали с 470% спрямо година по-рано.

Това повишава разходите на потребителите и на индустриалните ползватели преди началото на 2022 г. Металургични компании от Франция до Испания вече бяха принудени да ограничат производството, а някои производители на изкуствени торове трябваше да спрат изцяло производството си. Поредната жертва беше завод с мажоритарен собственик Norsk Hydro в Словакия, който обяви в четвъртък, че ще ограничи още повече производството. Ток Ток

А успокоение на цените не се вижда в обозримо бъдеще. Въпреки че годината завършва с меко време, намалявайки търсенето на топлина и енергия, домакинствата ще бъдат изправени пред главозамайващи повишения на цените догодина, когато към тях се прехвърлят цените на едро. Индустриите ще трябва да се справят с още по-затегнато предлагане през януари, когато около 30% от френските ядрени централи ще бъдат изключени.

Цените „Ден напред“ в Германия са достигнали средно 96,85 евро на мегаватчас тази година, а във Франция те са средно 109,17 евро, сочат изчисления на Bloomberg на база дневни търгове. Испанските потребители са плащали 111,93 евро, средните цени във Великобритания достигнаха 117,82 паунда, а средните цени в скандинавския регион са 62,31 евро.

Енергийната криза в Европа е резултат от недостига на природен газ в момент, когато търсенето нарасна след блокадите през 2020 г. Кризата беше задълбочена и от по-ниската от обичайното скорост на вятъра и аварии в ядрени централи, които подложиха на натиск електроразпределителните мрежи и принудиха енергийни компании в региона да горят замърсяващи фосилни горива.

След като компаниите започнаха да горят въглища и дори петрол, за да осигурят необходимата енергия, разходите за закупуване на разрешителни да замърсяват нараснаха. Въглищните фючърси, чиято цена вече се повиши заради климатичния дневен ред на Брюксел, са поскъпнали над два пъти тази година до около 80 евро на метричен тон, увеличавайки разходите за електричество.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Подаде, ама не го одобряват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 0
aldy
преди 2 години
Германия е нагледен пример докъде води отрицателната селекция на държавни чиновници. За държавници и лидери въобще е неуместно да се говори. Вече е ясно, че нямат нужда от енергетика и промишленост. Може би така искат да уморят от глад и студ *** мигранти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 0
abdul
преди 2 години
европа не плаща за ток, а за глупостта на лидерите си, които са издигнати от съответните народи, със съответните европейски евроценности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Групата на скъсаните копейници пак скимти срещу луната. Тоя запад бре, все гнил, все се сривал, а накрая в расийката средната заплата наполовина от България, а?! :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
melon
преди 2 години
Зелените - това е новият комунизъм. Същата заслепена ирационалност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
markov
преди 2 години
За изкуствените торове лесно .... за нула време Русия ще вземе монопола на този пазар заради евтината газ и енергия.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 11
zelka007
преди 2 години
ти още ли пишеш от БГ ... ?! ... не си ли подал документи за РФ ... ?! ... какво чакаш ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
Gocho
преди 2 години
И не само енергоемки ,а почти всички производства
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 0
Valentin13
преди 2 години
Европа никога не е имала толкова неспособни лидери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 1
Императорът
преди 2 години
На фонът на всичко това Германия затваря АЕЦ и въглищни ТЕЦ !!!! Северен поток 2 не им трябвал. Засега токът е само скъп... а когато го НЯМА, защото вероятно и дотам ще се стигне? За торовите фабрики - нз дали някой осъзнава важността на проблемът - а той ще се усети след 6 до 9 месеца. Предвид фактът, че в много страни и региони земята не е достатъчно плодородна и не може да дава нормални добиви без изкуствено наторяване, това означава и глад. Цените на торовете следователно ще се изстрелят към небето, гладът е голяма сила. Неслучайно последната ми засега инвестиция е в най-големият производител на фосфати на света. 200% ръст на токът в санкциониращите страни. В санкционираната страна токът, дето и без това струваше 4.5 рублички средно, токът поскъпна с... 4%. На много енергозависими бизнеси ще им се наложи или да емигрират от засегнатия от скъпия ток държави... и очевидно има къде да отидат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още