Според Саудитска Арабия производството на петрол в световен мащаб може да намалее с 30% до края на десетилетието заради свиващите се инвестиции в изкопаеми горива.
„Насочваме се към етап, който би могъл да бъде опасен, ако няма достатъчно разходи за енергия“, заяви петролният министър Абдулазис бин Салман в Рияд, цитиран от Bloomberg. Резултатът, по думите му, може да бъде „енергийна криза“.
Според него дневният добив на петрол може да намалее с 30 млн. барела до 2030 г. Той също така призова енергийните компании и инвеститори да пренебрегнат „страшните послания“ за петрола и газа.
Към момента прогнозите за търсене на „черно злато“ за 2021 г. са за около 97 млн. барела дневно.
Коментарите на принц Абдулазис бяха направени малко след подобно предупреждение и от страна на саудитския финансов министър.
Вижданията на Рияд обаче се различават от масовите препоръки за забавяне на глобалното затопляне. Международната агенция по енергетика (МАЕ) призова за намаляване на нови инвестиции в изкопаеми горива, ако светът иска да неутрализира въглеродните емисии до 2050 г.
Саудитска Арабия, която е най-големият износител на петрол, е сред няколкото държави, които все още харчат милиарди долари за увеличаване на добива. Страната се опитва да увеличи капацитета до 13 млн. барела на ден от 12 млн. до 2027 г.
Разходите в световен план за петролни и газови проекти, които намаляха с 30% до 309 млрд. долара през 2020 г., се възстановиха леко тази година, показват данни на базирания в Рияд аналитичен център Международен енергиен форум.
преди 2 години Ей го мюсулманина, същия кратун като Путин. Почвайте да работите бе бклуци долни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Айде потъвайте в палатките обратно, мръсни тарикати! През 70те ви беше хубаво, като причинихте криза в цял свят з картела си и утроихте цените, сега ще си платите за тарикатлъка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар