Цената на петрола се увеличи в петък след намек от страна на ОПЕК+ за евентуално преразглеждане на плановете за допълнителен добив в случай, че омикрон вариантът на коронавируса подбие търсенето. Разговорите за това ще се проведат преди следващата среща на организацията, съобщи Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол U.S. West Texas Intermediate (WTI) поскъпват с 1,33 долара, или 2%, до 67,83 долара на барел, след ръста от 1,4% от четвъртък.
Фючърсите върху международния бенчмарк сорта Брент поскъпват с 1,33 долара, или 1,91%, до 71 долара на барел, след като отбелязаха ръст от 1,2% през предишната сесия.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни с общото название ОПЕК+, изненадаха инвеститорите в четвъртък, когато решиха да се придържат към плана си за увеличаване на добива с по 400 хил. барела на ден през януари.
В същото време производителите си оставиха вратичка да променят плановете си в случай, че търсенето пострада заради мерки в опит да се спре разпространението на омикрон варианта на коронавируса. От ОПЕК+ заявиха, че при необходимост може да се съберат отново преди следващата им среща, насрочена за 4 януари.
Това подкрепи цените, докато „инвеститорите се колебаят дали да заложат на възможността групата да сложи на пауза увеличението на добива“, казват анализатори на ANZ Research в своя бележка.
Анализаторът от Wood Mackenzie Анн-Луиз Хитъл посочва, че е логично към момента ОПЕК+ да се придържат към плановете си, като се има предвид, че все още не е ясно колко лек или тежък ще е омикрон в сравнение с предходните варианти.
„Членовете на групата редовно контактуват и следят ситуацията на пазара отблизо“, казва Хитъл в имейл коментар. „В резултат на това те могат да реагират бързо, когато започнем да придобиваме по-ясна предства за влиянието на омикрон върху световната икономика и търсене“, допълва анализаторът.
Омикрон предизвика вълнение на пазара цяла седмица, заедно със спекулациите, че той може да доведе до ново блокиране, намалено търсене на горива и да потикне ОПЕК+ да отложи плановете си за увеличение на добива.
Очакванията са седмицата да приключи за Брента с равномерен спад от около 2,6%, докато WTI е на път да отбележи спад от по-малко от 1%, като и двата сорта поевтиняват за шеста поредна седмица.
Анализатори на JPMorgan казват, че спадът в пазара предполага „значителен“ удар в търсенето, докато данните за глобалната мобилност, с изключение на Китай, показват, че показателят продължава да се възстановява, достигайки средно 93% от нивата от 2019 г. през миналата седмица.
„Към момента не виждаме признаци на отслабване на търсенето в глобален мащаб“, казват анализаторите на суровини в JPMorgan в своя бележка.
*Към 10:05 ч. българско време