САЩ ще освободят 50 млн. барела суров петрол от стратегическите си резерви заедно с Китай, Япония, Индия, Южна Корея и Великобритания – безпрецедентен координиран опит на водещите страни потребителки да успокоят покачващите се цени на „черното злато“.
От обявеното количество 32 млн. барела ще бъдат отпуснати от американския Стратегически петролен резерв в обращение през следващите няколко месеца, а 18 млн. са по вече сключен договор, чието изпълнение се ускорява, казва се в позиция на Белия дом, цитирана от Bloomberg.
Очакваното обявление все пак доведе до леко поевтиняване на петрола. Международният бенчмарк Брент изтрива 0,1% от цената си към 15 ч. до 79,61 долара за барел, а американският сорт WTI се разделя с 0,6% от цената си до 76,29 долара за барел.
От администрацията на президента Джо Байдън заявиха, че ще започне придвижване на барелите след около месец – към средата или края на декември. От Белия дом посочват също, че има готовност за предприемане и на други стъпки, ако това се наложи. Не се уточнява обаче какви ще са тези стъпки.
Мярката на САЩ и останалите страни отправя предизвикателство към групата на производителките – ОПЕК и съюзници, които вече обявиха, че при такова развитие ще преразгледат количествата за увеличение на добива си. Противопоставянето рискува да прерасне в поредната битка за контрол върху енергийния пазар.
„Бойните линии са очертани“, посочва Джон Килдъф, партньор в Again Capital LLC, пред Bloomberg. „Със сигурност ОПЕК и саудитците могат да спечелят, тъй като държат всичките карти“, посочва той. Според него те могат да държат повече петрол извън пазара, отколкото отпускането от стратегическите резерви да прибавят. „Ако видите WTI да става под 70 долара за барел, то тогава бих очаквал отговор от ОПЕК+“, посочва още експертът.
Напрежението олицетворява и обтегнатите отношения между САЩ и Саудитска Арабия – стълб на американската политика в Близкия изток.
Байдън се опитва да организира груповото отпускане на количества петрол от резервите от седмици, включително и по време на виртуалната си среща с китайския президент Си Дзинпин. В крайна сметка ходът е най-мащабното частно организирано освобождаване на петролни резерви на водещи икономики. Предходни подобни опити – като отпускането на 60 млн. барела през 2011 г. по време на кризата в Либия – бяха координирани от Международната агенция по енергетика.
преди 2 години а и да освобождават резултата е отрицателен. нещо като ваксините - народа се впусна да се ваксинира и ето че и ковида расте отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Аха, освбождават резерви ама друг път, другия месец на марта в сряда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар