IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Скъпите суровини са само временен проблем за зелените централи

Широкият достъп до евтино финансиране ще помогне за бързото развитие на сектора, смятат анализатори

08:44 | 23.11.21 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Повишаващите се цени на суровините, необходими за изграждането на зелени централи, ще увеличат разходите за зелена енергия, но това ще бъде балансирано от факта, че секторът ще има по-добър достъп до финансиране и ще може да направи икономии от мащаба, пише Ройтерс.

"Зелената инфлация", или разходите, които прави бизнеса, за да стане чист, ще бъде проблем само в краткосрочен план, коментират анализатори по време форума Global Markets Forum. Реално поскъпващите суровини застрашават всички икономически сектори навсякъде по света - не изключително зелените централи.

Цените на металите, сред които алуминий, мед, никел, кобалт и други, които са от ключово значение за енергийния преход, се повишиха с между 20% и 90% от началото на тази година. Но експерти сочат, че заради все по-евтиното финансиране, поскъпването на металите не спира инвестициите в зелени мощности.

Реално дейностите, които са заплаха за климата, все по-трудно намират инвестиции и това става все по-скъпа дейност, допълват от Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA).

Според оценките на Allied Market Research през 2020 година глобалният пазар на възобновяема енергия се оценява на 881 млрд. долара и ще достигне стойност от 2 трилиона долара до 2030 година.

Ефектите от "екологичната инфлация" (екофлацията) може би не са добре оценени, предупреждават обаче от Principal Global Investors, цитирани от CNBC. Анализаторите дават за пример европейската схема за търговия с емисии (ETS), по силата на която големите компании търгуват с въглеродни емисии. Тя предвижда безплатни квоти за компаниите, но те ще изчезнат през 2026 година. 

Според анализатори от Lazard когато големите компании започнат да търгуват с квотите без компенсации, печалбите им ще намалеят с 60%. Разходите за емисии ще се увеличат 10 пъти до 2030 година, посочва още агенцията. В допълнение експертите очакват и санкции за бизнеса, който не успее да се справи с целите на ООН за климата.

Как това ще се отрази на инвестициите? Според оценките средства ще привличат компаниите, които могат да натоварят цените на продуктите си, а не себе си с растящите разходи. Примера за това са луксозните стоки, при които повишението на цените няма да доведат до гневни потребители.

Европа не е добре защитена спрямо САЩ от екофлацията, защото е голям вносител на енергия, предупреждават още експертите. В допълнение американските потребители по-лесно могат да приемат увеличените цени заради екологичните мерки, допълва още CNBC.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:20 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Първо - конете са били забранени в градовете, тоест, забрана е имало. Както и сега - преходен период и после спиране. И второ - тогава хората са били с голямо доверие към науката, а не както сега - необразовани фейсбук "специалисти", които вярват в световни заговори, че ще ги чипират, а норвежците ще им вземат децата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 2
zelka007
преди 2 години
дядя вова , росатом що строи вятърни паркове , а не хилядници ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
на терзиев му липса историята , не е лошо понякога да чете , аз лично когато имам време чета ... дава обща култура ... автомобилите са наложени над конските впрягове заради огромните купчини тор и непоносимата миризма от него по пътищата със решения на общинските власти ... :))) ... и са наложени със забрани терзивев ... !! ... в големите градове на хамерика и Европа общинските съвети не са можели вече да се оправят с хилядите тонове тор по улиците и невероятната миризма от това ... всепроникваща ... автомобилният транспорт е бил доста по-скъп от конските впрягове , но газенето буквално в ллаайна всеки ден е идвало вповече на хората в градовете и решението е дошло с електроавтомобилите и тези с ДВГ ... терзиев , чети ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
terziеv
преди 2 години
Никой не е налагал хубавото със сила. Никой не е ЗАБРАНЯВАЛ конете. Хората ДОБРОВОЛНО са приели новата технология.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Чапай, стремлението е да има и утре, да има живот на планетата и за децата ни. Пеенето в хора на кочияшите, които скимтят гледайки новопоявилите се автомобили, няма да спре нито прогреса, нито здравия разум.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
0pk
преди 2 години
Всички проблеми са временни, когато евтиното финансиране е постоянно :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
Скъпите суровини са само временен проблем за зелените централи == нищо не спира стремлението на човечеството към светлият идеал на комунизма. Всинца да бъде еднакви (бедни).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още