Петролът от европейския бенчмарк – Брент, поскъпва, a американският суров петрол поевтинява, след като Китай реши да освободи част от резервите си на бензин и дизел, с което облекчи опасенията на пазара от силно ограничено предлагане. Междувременно инвеститорите реализират печалби на фона на предстоящата на 4 ноември среща на големите производители на петрол, която би могла да доведе до ръст в бъдещите производствени цели, съобщава Ройтерс.
След ръст от 6 цента миналия петък фючърсите върху международния бенчмарк сорт Брент поскъпват с 19 цента, или 0,23%, като достигат 83,91 долара за барел. Фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) са надолу с 13 цента, или 0,16%, до 83,44 долара за барел въпреки отбелязания в края на миналата седмица ръст от 76 цента.
Причина за успокоението на ралито е рядко срещано официално изявление от страна на Китай, в което се посочва, че страната е освободила резерви от два вида горива, за да увеличи предлагането на пазара и да подпомогне ценовата стабилност в някои региони.
„Зад продажбите стои пласирането на китайските резерви, което отразява намеренията на Пекин да стабилизира цените, точно както направи и с цените на въглищата“, казва Чийоки Чен, главен анализатор в Sunward Trading. „Също така инвеститорите успяха да реализират печалби преди срещата на ОПЕК+“, допълва Чен.
Всички инвеститори тръпнат в очакване на срещата на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни с общото название ОПЕК+, на която ще бъде обсъдена политиката на производство. Очакванията на анализаторите са от ОПЕК+ да се придържат към плана си за увеличаване на добива с по 400 000 барела на ден през декември.
Междувременно мениджърите на активи свиха своите залози за „дълги фючърси“ и опции за американски суров петрол в седмицата до 26 октомври, съобщава Комисията по търгуването с фючърси върху суровини в САЩ (CFTC). Цените на горивата поскъпнаха до няколкогодишни върхове, насочвайки се към месечен ръст и шестмесечна положителна серия, докато международното търсене се възстановява от пандемията, стимулирано допълнително от енергийната криза, която помрачава Северното полукълбо.
"Най-вероятно инвеститорите ще продължат да купуват, след като в четвъртък стане ясно решението от срещата на ОПЕК+“, казва Хироюки Кикукава, генерален мениджър по проучванията в Nissan Securities.
Проучване на Ройтерс показва, че се очаква цените на горивата да се задържат на ниво от близо 80 долара в края на годината, след като ограниченото предлагане и по-високите сметки за газ мотивират преминаването към суров петрол, който да се използва като гориво за производство на електроенергия.
*Към 11 часа
преди 3 години Китай освобождава резерви, но те не са безкрайни. И да не забравяме, че после има да ги възстановява тези освободени резерви ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар