Печалбите на американските гиганти ExxonMobil и Chevron са достигнали многогодишен връх през третото тримесечие, след като растящите цени на петрола и газа са подкрепили финансите им на фона на засиленото внимание към стратегиите им за чиста енергия, пише Financial Times.
Chevron обяви нетна печалба от 6,1 млрд. долара, най-високата за тримесечие от първите три месеца на 2013 г. и доста над очакванията на Wall Street за 4,1 млрд. долара, сочат данни на S&P Global Market Intelligence. ExxonMobil е постигнала печалба от 6,8 млрд. долара, най-високата от края на 2017 г. насам.
„Имахме още едно силно тримесечие. Най-високата печалба от над осем години насам, най-големите свободни парични потоци в историята на компанията, по-големи дори от най-силните тримесечия преди повече от десет години, когато цените на петрола бяха доста над сто долара“, коментира Пиер Бребер, главен финансов директор на Chevron.„Ние сме по-добра компания, отколкото бяхме преди COVID“, допълни той.
Цената на суровия петрол нарасна до над 80 долара за барел през последните месеци, а цената на природния газ достигна рекорден връх в цял свят. Това е значително преобръщане на тенденциите от миналата година, когато голямото забавяне опустоши финансите на петролните компании.
И двата гиганта заявиха, че остават съсредоточени повече върху изплащането на дълга си и връщането на пари на акционерите, отколкото върху увеличаването на разходите за вдигане на добива.
Представители на администрацията на президента Джо Байдън призоваха ръководители на индустрията да повишат производството, за да смекчат ръста на цените в бензиностанциите, където американските потребители плащат най-високите цени от години.
Бребер отбелязва, че добивът при Chevron е нараснал със 7% спрямо миналата година и прогнозира инвестиране на повече капитал догодина. Компанията съобщи, че се придържа към обявените преди време разходни планове въпреки ръста на цените.
Повишаването на цените изглежда повече циклично, отколкото структурно, отбелязва Бребер. „Имаме бърз спад на търсенето миналата година, последван от бърз ръст тази година и е трудно доставките да се коригират толкова бързо като предлагането, изглежда, че предлагането изостава“, допълни той.
ExxonMobil повиши тримесечния си дивидент от 0,87 цента за акция на 0,88 цента, първо повишение от 2019 г. Компанията съобщи, че планира да започне програма за обратно изкупуване на акции за 10 млрд. долара догодина.
Ръстът на печалбите от по-високите цени на фосилните горива се случва ден след като ръководителите на компаниите и американските директори на BP и Shell бяха изслушани от американските конгресмени заради твърдения, че компаниите са водили дезинформационна кампания десетилетия наред, за да прикрият заплахата от климатичните промени.
Големите американски енергийни компании са подложени на засилено внимание и от някои акционери, които твърдят, че те не постигат достатъчно бърз напредък в изграждането на нисковъглеродния си бизнес, което ги подлага на риск, ако светът бързо се насочи към чиста енергия.
Главният изпълнителен директор на Exxon Дарън Уудс заяви, че високите печалби от петрола и газа „ще осигурят краткосрочни парични потоци за финансирането на нисковъглеродни възможности“.
За Exxon силното тримесечие се случва само няколко месеца след като тя загуби широкоотразявана битка с активисткия хедж фонд Engine No 1, която ѝ струва три места в борда на директорите.