Петролните цени спадат до най-ниското си ниво за последните две седмици на фона на изненадващия скок в запасите от суров петрол в САЩ, докато растящият брой новозаразени с коронавирус в Европа и някои части на Азия изтриват надеждите за икономическо възстановяване, съобщава Ройтерс.
Цената на международния бенчмарк сорт Брент се понижава с 1,22% до 83,55 долара за барел, след като в по-ранните часове достигна двуседмично дъно от 82,32 долара за барел, спадайки с 2,1% спрямо цената при затваряне на предходната сесия.
Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate поевтиняват с 1,11% до 81,74 долара за барел, възстановявайки се частично от по-ранното понижение в стойността до 81,27 долара за барел.
Новите COVID огнища в Европа и Китай и рекордният брой смъртни случаи в азиатската страна, наред с възможността за нова национална блокада в Русия спират няколкоседмичния подем на цените на петрола.
„Нарастването на броя на новите случаи на заразени с COVID-19 заплашва да наруши възстановяването на търсенето на петрол“, коментират анализаторите на ANZ Research Даниел Хайнс и Сони Кумари.
петрол
Според икономистите американската икономика се разширява с най-бавния си темп от 12 месеца през третото тримесечие на фона на ръста на новозаразените с коронавирус и проблемите около глобалните вериги на доставка.
Запасите от суров петрол в САЩ нарастват с 4,3 милиона барела през миналата седмица, съобщи Министерството на енергетиката, като това е повече от двойно спрямо прогнозата на анализаторите за ръст от 1,9 млн. барела.
„Силното“ нарастване на запасите се случва „на фона на голям скок в нетния внос на суров петрол и все още бавната преработка в рафинериите“, споделят в бележка до клиенти анализатори от Citi Research.
Все пак запасите от бензин се свиват с 2 милиона барела до най-ниското си ниво от близо четири години, дори когато потребителите в САЩ се сблъскват с нарастващите цени, за да напълнят резервоарите си.
В петролния хъб за WTI в Кушинг, Оклахома, складовете за суров петрол остават с най-ниски запаси за последните три години, като цените на по-дългосрочните фючърсни договори сигнализират, че доставките ще останат стеснени и през следващите месеци.
*Информацията е актуална към 09:10 ч. българско време.