Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) очакват търсенето на петрол да продължи да расте до средата на следващото десетилетие въпреки подготовката на световните лидери за нов опит да предотвратят катастрофалните климатични промени, съобщава Bloomberg.
Световното потребление на горива ще се възстанови изцяло от срива през пандемията до 2023 г. и ще продължи да расте, докато не достигне плато малко преди 2035 г., заяви ОПЕК в последния си дългосрочен доклад. Прогнозите предполагат, че няма големи очаквания конференцията СОР26, която ще се проведе в Глазгоу, Шотландия, след четири седмици да завърши с бързо отдалечаване от изкопаемите горива.
„Все още има значителни съмнения за това дали всички тези амбициозни ангажименти за смекчаване на климата ще бъдат изпълнени в предложените времеви рамки“, казват от базираната във Виена организация. Членовете на групата включват най-големите производители на суров петрол от Близкия изток.
Световното търсене на петрол отчете безпрецедентен спад миналата година, след като пътуванията и икономическата активност бяха ограничени от усилията за борба с коронавируса. ОПЕК прогнозира, че потреблението ще се възстанови над 100 млн. барела на ден през 2023 г. и ще продължи да расте до 107,9 млн. барела на ден през 2035 г. Прогнозите търпят съвсем леки промени спрямо миналогодишния доклад.
Докладът World Oil Outlook на ОПЕК, който бе публикуван днес, повтаря коментарите на лидера на групата Саудитска Арабия от по-рано тази година, че надеждите да се достигнат нулеви въглеродни емисии до 2050 г., намалявайки рязко инвестициите в изкопаеми горива, са в сферата на фантазиите. Макар да признава, че възобновяемата енергия е най-бързо растящият енергиен източник, организацията прогнозира, че тя ще отговаря само на 10% от световните нужди през 2045 г.
Преди настоящата енергийна криза, заради която цента на Брента нарасна над 80 долара за барел, а цените на европейския природен газ достигнаха до рекордни нива, ОПЕК бе започнала постепенно да възстановява производството си, което силно ограничи, когато избухна пандемията миналата година. Тя очаква силно да се възползва от предстоящото възстановяване на употребата на горива.
Търсенето на комбинираните доставки от суров петрол и кондензат на ОПЕК ще нарасне от миналогодишните 30,7 млн. барела на ден до 42,7 млн. барела на ден през 2045 г., посочва още докладът. Делът на организацията на световните петролни пазари ще се разшири от 33% в момента до 39% през същата година. Тя обаче не предоставя отделни прогнози за производството си на суров петрол – компонентът, който използва, за да балансира световното предлагане и търсене.
Групата очаква първоначално да се изправи пред известна конкуренция от ключовия си противник – американската шистова индустрия. Производството на петрол в САЩ ще се увеличи от миналогодишното средно ниво от 11,5 млн. барела на ден до 14,8 млн. барела на ден през 2026 г. ОПЕК обаче очаква този растеж да бъде ограничен към края на следващото десетилетие, разчиствайки пътя пред организацията.