Цената на петрола се покачва в петък, компенсирайки част от седмичното понижение - първото от три седмици. Анализаторите оценяват ефекта от потвърждението, че властите в Китай са отпуснали петрол от стратегическите си резерви в безпрецедентна намеса на световния пазар, съобщава Bloomberg.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,9% до 72,07 долара за барел. От своя страна тези върху американския лек суров петрол прибавят 0,7% до 68,64 долара за барел.
По-рано стана ясно, че Пекин е отворил мащабните си резерви, за да облекчи натиска от растящите цени на суровините, става ясно от съобщение на Националната служба по храните и националните резерви. Не се дават допълнителни детайли, но според запознати става въпрос за милиони барели петрол, които са били предложени на местни рафинерии през юли.
Ходът на Китай, както и шансът да го направи отново, прибавя допълнителен елемент на несигурност на световния пазар, който все още трябва да се справя с последиците от бързото разпространение на делта варианта на коронавируса. Най-големият вносител на суровини наблюдава рязко увеличение на производствената инфлация миналия месец най-вече заради растящите цени на енергията и металите.
“Макар че не мога да видя съществен ефект върху физическия пазар, това вреди на настроенията”, коментира Даниел Хайнс, старши стратег на Australia & New Zealand Banking Group Ltd. “Пазарът остава затегнат, като краткосрочните индикатори сочат към силно търсене”, допълва той.
Китайските власти също така посочват, че “нормализираното” обръщение на петрола в държавните резерви е начин те да изиграят ролята си за балансиране на пазара, намеквайки, че може отново да има пускане на количества. Според тях изкараването на резервите на пазара чрез отворени аукциони “по-добре ще стабилизира снабдяването и търсенето на местния пазар”.
В същото време миналата седмица американските резерви суров петрол са се понижили, тъй като производството се понижи с най-много в историята заради урагана “Айда”. Запасите са се свили с 1,53 млн. барела, показват данни на Администрацията за енергийна информация. Ураганът причини спад на дневното производство от 1,5 млн. барела.
*Информацията е актуална към 9:10 ч.