Групата ОПЕК+ се споразумя да се придържа към текущата си политика на постепенно увеличаване на добива на петрол, която бе одобрена през юли, съобщава източник, цитиран от Ройтерс.
По-рано днес мониторинговият комитет на алианса, обединяващ членките на ОПЕК и други големи производители на черно злато като Русия, препоръча да бъде запазен планът за възстановяване на предлагането, предава БТА.
Според решението от юли страните от ОПЕК+ ще увеличават добива на петрол с 400 хил. барела на ден от август до септември 2022 г. Това ще им позволи да върнат на пазара обемите, намалени от май 2020 г.
В доклада на техническия комитет на ОПЕК+, цитиран от ТАСС, е посочено, че дефицитът на предлагането тази година няма да бъде толкова значителен, колкото се очакваше по-рано. Той ще бъде само 900 хил. барела дневно, а не 1,4 млн. барела дневно. През 2022 г. се очаква излишък от 2,5 млн. барела на ден на пазара.
Въпреки че условията може да изглеждат благоприятни за картела в момента, има несигурност на хоризонта, пише Bloombrg. Търсенето се възстановява, но може отново да се свие заради разпространението на новите варианти на коронавируса и евентуални нови ограничителни мерки.
Въпросът дали Иран и САЩ ще сключат сделка за икономическите санкции също виси над пазара, макар и това да изглежда все по-малко вероятно.
ОПЕК+ намали добивите на петрол през миналата година заради резкия спад на търсенето след въвеждането на строги ограничения заради пандемията. Около 45% от отменените доставки вече са възстановени и през юли групата изложи план за постепенно връщане и на останалите до септември 2022 г.
Тъй като цените на суровия петрол се възстановиха от спада им в средата на август и перспективите са за сравнително по-ограничено предлагане през останалата част от годината, 23-членната коалиция няма основание да променя установения график за постепенни месечни увеличения на предлагането, въпреки искането от Белия дом за по-бързо съживяване на продукцията.
Имаше някои съмнения относно плана, когато петролните пазари се разклатиха през лятото, тъй като възраждащото се разпространение на делта варианта на коронавируса заплашва търсенето. Потреблението на гориво обаче се оказа устойчиво, като общите петролни продукти, доставени в САЩ, нарастват до рекордни нива в края на август.