IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Изплашените от инфлацията германци трупат злато

Търсенето на благородния метал в Германия – традиционно най-големият купувач на кюлчета и монети в Европа, е най-голямо от поне първата половина на 2009 г.

16:51 | 27.08.21 г. 7
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Много инвеститори в злато може би са изплашени от възможността Федералният резерв да свие паричните стимули, но германците трупат кюлчета с особено бърз темп, съобщава Bloomberg.

Търсенето на благородния метал в Германия – традиционно най-големият купувач на кюлчета и монети в Европа, е най-голямо от поне първата половина на 2009 г., показват данни на Световния съвет по златото, цитирани от Bloomberg. Въпреки че интересът е голям и в други западни държави, германците са особено силно привлечени, надявайки се по този начин да се предпазят от инфлацията.

„Имаме дълга история на страх от инфлация в нашето ДНК.Сега рисковете за инфлацията се ускоряват“, коментира Рафаел Шерер, управляващ директор на търговеца на метали Philoro Edelmetalle GmbH. Неговите продажби са нагоре с 25% спрямо и без това силната 2020 г. „Прогнозата за благородните метали е много положителна“, допълни той.

Любовта на германците към златото датира още от хиперинфлацията по време на Ваймарската република отпреди век. Миналия месец отварянето на икономиката след продължителните блокади отново тласна увеличението на цените до най-високото му равнище от над десетилетие. Отрицателните лихви в Европа също правят активите без доходност много привлекателни, коментира Шерер.

Германската крайнодясна партия „Алтернатива за Германия“ използва растящата инфлация, за да увеличи подкрепата си преди изборите на 26 септември. Тя обвини Европейската централна банка в лишаване на германците от техните спестявания със своята „осъдителна“ политика на нулеви лихви.

Търсенето на кюлчета и монети през първата половина на годината в Германия се е увеличило с 35% спрямо предходните шест месеца при 20% за останалата част на света, показват данните на Световния съвет по златото.

И въпреки това цените на златото на пазара намаляват с почти 7% от началото на юни.

Минути преди 16 ч. българско време благородният метал поскъпва с 0,4%, преминавайки с малко прага от 1800 долара за тройунция.

Търговците на злато, също както и останалите участници на пазара, ще следят внимателно изказването на Джером Пауъл за евентуални сигнали дали ще предстои в скоро време свиване на стимулите. От другата страна на Океана очакванията за увеличение на лихвите от Европейската централна банка през идните години остават слаби. Това би могло да подкрепи търсенето на злато в Германия дори и при намаляване на цените на световно равнище.

Златото „винаги е играло определена роля сред германските инвеститори“, посочва Александър Цумпфе, старши трейдър на Heraeus Metals Germany GmbH & Co. KG. „С растящия интерес към купуване през последните години тя стана все по-отявлена“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:34 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 4 rate down comment 0
ПИЧ
преди 3 години
Просто трябва да се спре с печатането на пари, в опит да се оправя някаква криза. Закон, който го имаше в учебниците от времето на Милтън Фридман - ЦБ пази ценовата стабилност. Сега всичко това е нагло погазено.Централните банки правят точно обратното. Все едно да влезеш в болница и там да те застрелят, вместо да те лекуват. Точно обратното - вместо да пазят ценовата стабилност - те печатат пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
khao
преди 3 години
накрая да не се окаже, че са турци... и не трупат, ами го купуват за сватбени подаръци ! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 1
Кисимов
преди 3 години
По-добре TRQ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
Ernan Kortes
преди 3 години
Така е.Когато започнат да излизат такива статии е толкова късно,че е време за корекции с обратен знак.Централните банки купуваха усилено 2019 година.Още тогава беше изключително учудващо в какъв усилен синхрон го правеха.Сякаш някой отзад им беше натиснал бутона"купувайте злато"...после дойде 2020 година...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
korn
преди 3 години
Аз пък трупам буркани с лютеница в мазето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
bgMan
преди 3 години
Тва пък ако не е пак платена статия като онези фалшиви пасквили за имотите аз ще си сменя името на Акбар. Сигур някой дето продава златото прескъпо е останал без работа и е под заплаха да трябва да наистина да работи нещо реално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Каква инфлация?! При светлото евроатлантическо бъдеще няма инфлация. Неверници. Еретрици!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още