Петролът поевтинява до най-ниското си ниво от май, след като в сряда протоколите от юлското заседание на Федералната комисия по отворения пазар показа, че повечето служители на Фед са готови да свият месечните покупки на активи и да затегнат политиките, съобщава Bloomberg.
Цената на международния бенчмарк сорт Брент се понижава с 1,61% до 67,13 долара за барел.
Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate поевтиняват с 1,99% до 64,16 долара за барел.
Средната цена на петрола от кошницата на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се понижава с 0,36% до 69,40 долара за барел. От нея се покачват цените единствено на сортовете Murban и Arab Light съответно с по 0,01% и 0,08%.
петрол1
Петролните трейдъри гледат с тревога към данните от протоколите на Фед, като централната банка потенциално може да започне да затяга своята парична политика още през септември, когато е следващото двудневно заседание на Комисията по отворения пазар.
Допълнителен ценови натиск в посока надолу идва от данните за петролните запаси на американската Администрация за енергийна информация. Въпреки че запасите се понижават през предходната седмица, се наблюдава значително увеличение на запасите от бензин, което показва, че търсенето на гориво е изложено на риск, докато делта вариантът на коронавируса продължава да се разпространява в глобален план.
петрол2
Впечатляващото ценово рали през първите шест месеца на годината на петролните пазари губи инерция през юли и август на фона на новите COVID огнища, включително в рамките на ключовия вносител Китай. Поскъпването на долара през последните седмици също действа като спирачка за петролните цени. В същото време широкият алианс ОПЕК+ продължава с постепенното възстановяване на производството.
За да смекчи удара на пандемията върху американската икономика, Фед купува активи на стойност 120 млрд. долара месечно, като по този начин подкрепя суровините и търговията с акции. Протоколите от юлското заседание показаха, че повечето служители на Фед смятат, че е удачно тези покупки да бъдат ограничени.
Бързото разпространение на делта варианта допълнително помрачава перспективите. В сряда президентът на САЩ Джо Байдън се обяви в подкрепа на поредица от противоепидемични мерки, включително осигуряването на допълнителни „бустерни“ дози ваксина.
*Информацията е актуална към 09:15 ч. българско време.