IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ръстът на цените на петрола тласна печалбата на Saudi Aramco до тригодишен връх

Глобалното търсене на петрол трябва да достигне почти рекордно равнище от 100 млн. барела дневно догодина, очаква компанията

14:57 | 08.08.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Saudi Aramco последва конкурентите от Big Oil със силни финансови резултати, подкрепени от възстановяването на цените на петрола и на химическите продукти, предава Bloomberg.

Най-голямата енергийна компания в света е постигнала нетна печалба от 95,5 млрд. рияла (25,5 млрд. долара) през второто тримесечие – най-високото ниво от края на 2018 г. насам. Свободните парични потоци са нараснали до 22,6 млрд. долара, което е над тримесечния контролиран от държавата дивидент на компанията от 18,8 млрд. долара за първи път от началото на коронавирусната пандемия.

Повторното отваряне на големите икономики води до ръст на цените на суровините, като цената на петрола се е повишила с около 40% тази година. През последните две седмици петролни компании като BP, Chevron и Royal Dutch Shell обявиха, че ще увеличат обратното изкупуване на акции и изплащането на дивиденти на акционерите, уверени, че най-лошото от пандемията е приключило. Aramco Aramco

Годишният дивидент на Aramco от 75 млрд. долара, който е най-големият в света, е ключов източник на финансиране за Саудитска Арабия. Правителството, което притежава 98% от компанията, опитва да свие бюджетния дефицит, който нарасна значително миналата година, когато цените на петрола бяха потопени от разпространението на вируса.

Резултатът „отразява силния ръст в света на търсенето на енергия и се насочваме към второто полугодие на 2021 г. по-устойчиви и по-гъвкави в момент, когато глобалното възстановяване набира инерция", заяви главният изпълнителен директор на компанията Амин Насер в комюнике. „Оставам изключително положителен за второто полугодие на 2021 г. и след това“, допълни той.

Въпреки това пандемията „далеч не е приключила“, каза Насер по-късно пред журналисти. Петролът записа най-лошата си седмица от октомври насам, тъй като разпространението на делта варианта, особено в Китай, помрачава краткосрочните перспективи. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха със 7% до 70,70 долара за барел.

Глобалното търсене на петрол остава под нивата преди COVID, но трябва да достигне близо рекордно равнище от 100 млн. барела дневно догодина, очаква Насер.

Спад на дълга

Съотношението на нетния дълг към капитала на Aramco е намаляло до 19,4% спрямо 23% в края на 2020 г., въпреки че остава над предпочитания от ръководството таван от 15%. То намалява благодарение на по-високите парични потоци и използването на част от приходите от продажбата на дял, свързан с петролопроводи за изплащането на дълг. През юни Aramco финализира сделка на стойност 12,4 млрд. долара с консорциум, ръководен от американската група EIG Global Energy Partners.

Капиталовите разходи са достигнали 15,7 млрд. долара през първото полугодие и Aramco очаква да бъдат около 35 млрд. долара за цялата 2021 г. в унисон с по-ранни прогнози. Част от средствата ще бъдат насочени към повишаване на дневния капацитет за добив на суров петрол до 13 млн. барела спрямо 12 млн. барела в момента.

„С по-малкото инвестиции, които виждаме от други производители в глобален план това създава добра възможност“, отбеляза Насер.

При настоящите нива на капиталовите разходи и на петролните цени повечето анализатори очакват Aramco да успее да покрие ангажимента си за изплащане на дивиденти със свободния паричен поток. Анализатори от Bank of America дори смятат, че дивидентите трябва да бъдат повишени, така че Aramco да остане конкурентоспособна в момент, когато западните петролни компании увеличават възвръщаемостта за акционерите.

„Ще обявим по-късно тази година дали ще се придържаме към обикновения дивидент или ще направим нещо друго“, заяви главният финансов директор Зиад ал-Муршед.

Aramco продължава да проучва предложената инвестиция в рафиниращата компания Reliance Industries, допълни Ал-Муршед. През 2019 г. Aramco обсъди придобиване на дял от 20% на стойност около 15 млрд. долара, но сделката беше отложена заради пандемията. Тя трябва да бъде финализирана тази година, съобщи индийската Reliance през юни.

Саудитската компания трябва да публикува по-подробни финансови резултати в понеделник. Подразделението за химикали на Aramco, Saudi Basic Industries, обяви най-добрите си резултати от почти десет години миналата седмица, тъй като търсенето на продукти – от пластмаса до боя и опаковки, процъфтява.

Насер ще говори и пред инвеститори в понеделник. Цената на акциите на Aramco остана непроменена на ниво от 35,05 рияла в Рияд в неделя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:47 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още