Петролните цени нарастват леко в опит да избегнат своето най-голямо седмично поевтиняване от началото на тази година на фона на опасенията сред инвеститорите и трейдърите относно разпространението на по-заразния делта вариант на коронавируса в различни региони по света, включително и в Китай, най-големият вносител на суров петрол в глобален мащаб, съобщава Bloomberg.
Международният бенчмарк Брент поскъпва с 0,39 на сто до 71,57 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI прибавят 0,35% към стойността си, поскъпвайки до 69,33 долара за барел.
Китай наложи ограничения върху пътуванията в някои райони, за да намали разпространението на делта варианта на COVID-19, включително чрез отмяна на полети и железопътни превози. В петък страната отчита 101 новозаразени, включително 21 души, които са безсимптомни. Това е най-големия дневен ръст за Китай от над шест месеца.
След рязкото нарастване на търсенето през първото полугодие и намаляването на запасите новите пандемични огнища помрачиха възстановяването на петролните пазари.
Понастоящем Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници планират да добавят още барели към производството си през следващите месеци като част от плана им за постепенно премахване на производствените ограничения.
петрол
На други места в Азиатско-Тихоокеанския регион COVID огнищата продължават да притискат възстановяването. В Тайланд новите случаи поставят пореден рекорд, като общият брой на заразените в страната вече надхвърля 700 хил. души, тъй като затягането на мерките не успя да спре разпространението на заразата. В Австралия броят на новозаразените в Сидни също достигна рекордно високо ниво, като властите предупредиха, че ситуацията може допълнително да се влоши.
UBS Group AG е сред бичи настроените компании, които твърдят, че въпреки предизвикателствата около заразата, нормализирането на икономическата действителност ще продължи в световен мащаб, а пазарът на суров петрол остава в дефицит. Банката очаква сортът Брент да се търгува между 75 и 80 долара за барел през тази половина на годината.