Срещата на представителите на широкия алианс ОПЕК+ завърши преждевременно без сделка, което запрати картела в криза, като в същото време тласна нагоре петролните цени, съобщава Bloomberg.
След няколко дни на напрегнати разговори страните не успяха да стигнат до консенсус заради ожесточения спор между Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ), посочват делегати, пожелали да запазят анонимност.
Групата не е успяла да договори дата за следващото си заседание, става ясно от изявление на генералния секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо.
В събота ОПЕК и съюзниците ѝ спряха преговорите за петролните доставки, след като бунт на ключова страна членка застраши единството на картела. Разговорите приключиха без сделка за повишаване на добива, след като ОАЕ поискаха по-добри условия. Безизходицата, която вече тласна разговорите във втори ден, може да разстрои управлението на възстановяването на петролния пазар след пандемията.
Заради прекъсването на преговорите ОПЕК+ няма да увеличи производството си през август, лишавайки световната икономика от жизненоважни допълнителни доставки на фона на растящото търсене, подкрепено от възстановяването на глобалната икономика от коронакризата.
Ситуацията обаче може да се промени и групата може да възобнови разговорите всеки момент. С близо 50-процентното увеличение на петролните цени от началото на 2021 г., те вече достигат стойности от около 80 долара за барел. Заради ситуацията картелът може да бъде притиснат от страните-консуматори, притеснени от ускоряващата се инфлация, за увеличаване на производството и свиване на цените.
Резултатът от преговорите представлява значителен провал за картела. Отношенията между двата основни члена на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се влошиха до такава степен, че не беше възможен какъвто и да било компромис. Това вреди на имиджа на групата като отговорен лидер на петролния пазар, издигайки призрака на разрушителната ценова война, която предизвика безпрецедентни колебания в цените през първите месеци миналата година.
Сорт Брент се търгува при ръст в стойността от 1,13% срещу 77,03 долара за барел, докато американският лек суров петрол WTI поскъпва с 1,33% до 76,16 долара за барел към 19:34 ч. българско време.