Цените на петрола падат във втора поредна сесия в петък заради поскъпването на щатския долар и перспективата за ръст на лихвените проценти в САЩ. Нефтът обаче вероятно ще приключи седмицата с минимални промени в цената, предава Ройтерс.
Фючърсите върху бенчмарка Брент поевтиняват с 47 цента, или 0,6%, до 72,61 долара за барел, като удължават спада от 1,8% в четвъртък. Контрактите се насочват към първото си седмично понижение от четири седмици.
Фючърсите върху американския WTI поевтиняват с 39 цента, или 0,6%, до 70,65 долара за барел. Бенчмаркът също се насочва към първи седмичен спад от четири седмици.
В сряда сортът Брент се установи на най-високото си ценово ниво от април 2019 г., а WTI достигна най-високата си цена от октомври 2018 г.
Доларът поскъпва, след като Федералният резерв на САЩ прогнозира възможни повишения на лихвените проценти през 2023 г., по-рано от очакваното. Поскъпващият долар оскъпява петрола в други валути, което ограничава търсенето.
Анализатори казват, че не виждат кой знае каква динамика при търсенето и свързват ценовите движения с обменните курсове на долара.
Перспективата за повишаване на лихвените проценти тежи и върху дългосрочния растеж, което в крайна сметка би навредило на търсенето на петрол. Към негативните настроения се добавят и отчетеният най-голям дневен ръст на заразените с коронавирус във Великобритания от 19 февруари насам, както и коментарите на водещия преговарящ в Иран, според когото преговорите между Техеран и Вашингтон за възобновяване на ядреното споразумение са близо до успех.
Подновяването на преговорите за ядрената сделка поражда опасения, че САЩ скоро биха премахнали санкциите срещу ислямската република, което ще доведе до рязък ръст на предлагането на петрол.