Последните дни се оказаха тежки за петролните компании. Всичко започна със съдебно решение срещу Royal Dutch Shell, с което нидерландски съд настоя компанията да съкрати по-амбициозно въглеродните емисии.
След това и акционерите на Exxon Mobil и Chevron принуждават ръководството да промени нагласите и политиката за околната среда, пише в коментар за Ройтерс Клайд Ръсел.
Той припомня, че миналата седмица приключи и с решение на австралийски съд, с което беше постановено задължението на министъра на околната страна в страната да защити бъдещето на децата от климатичните промени, когато анализира ефектите от работата на въглищните мини.
Делото в Австралия беше заведено от осем младежи на възраст между 14 и 17 години, както и 86-годишен екоактивист. Те атакуваха разширението на въглищна мина в Нов Южен Уелс.
Австралия е най-големият износител на коксови въглища, необходими за индустрията, както и вторият по големина износител на термични въглища, тоест използвани за топлоелектрически централи. Въглищният сектор е важен за икономиката и развитието му се превръща в потилитическа битка.
От самата компания, която беше атакувана, направиха любопитен коментар, посочва още Ръсел. Според изявлението на Whitehaven Coal в тяхната мина се добиват висококачествени въглища, които реално "допринасят в борбата с намаляването на емисиите въглероден диоксид".
Това съдебно решение означава още едно - че австралийците могат да съдят своето правителство за негативните ефекти от климатичните промени с мотива, че властите са наясно с рисковете, но продължават да предприемат действия, които увеличават емисиите.
Постановлението на нидерландския съд срещу Shell също повишава вероятността за завеждане на множество искове срещу петролните компании.
Активистите вече се убедиха, че завеждането на съдебни искове ще е по-ефективно от масовите протести срещу въглищните мини, допълва още експертът.