Енергийната трансформация поставя въпрос за бъдещето на активите на петролната и газовата индустрия на стойност 14 трилиона долара, сочи доклад на Wood Mackenzey. И двете индустрии са рискови - през годините този риск се преодоляваше от един-единствен залог - потреблението ще продължава да расте, пише Oil Field Technology.
Стремежът към промяна в енергийния сектор обаче съществено променя нещата. Консултантската компания е изготвила два сценария за развитие в следващите десетилетия - търсенето ще продължи да се повишава и това ще подкрепя цената на суровините или светът стриктно ще се придържа към екологичните цели и тогава цените на петрола и природния газ ще се сринат.
Според консултантската компания сега светът се възстановява от пандемията от коронавируса и потреблението на суровините много скоро надмине нивата от 2019 година.
В доклада си от Wood Mackenzey отчитат, че след годините на застой и ниски цени, петролните компании сега ще получат по-големи приходи при цена от 60 долара за барал, отколкото при 100 долара за барел.
Според прогнозата вероятно светът ще се нуждае от петрол и природен газ още години наред, макар и компаниите да са изправени пред предизвикателството да продават при неясно потребление и нестабилни цени. Но ако светът действително реши да ограничи затоплянето до 2°С до 2050 година, то потреблението на петрол ще бъде пиково около 2025 година, след това ще намалее със 70% до 2050 година. С намаляване на търсенето цената на петрола ще тръгне надолу
Цената на природния газ обаче ще остане стабилна на фона на отказа от въглища, особено в Азия. Това означава, че през следващите години ще има повече инвестиции в газовата индустрия, отколкото в петролната.
Преди дни Международната агенция по енергетика (МАЕ) коментира, че за да бъдат постигнати целите в Парижкото споразумение, светът трябва веднага да се откаже от петрола и природния газ. Но според анализите на Wood Mackenzie ще отнеме десетилетие преди това да стане реалност.
преди 3 години Този, дето слага минуси, може ли да предложи нещо по-ефикасно? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Идеята е, в региона на находището, да се оформи подземна структура от стволове и забои, във вид на преобърнат с корените НАГОРЕ бор, като "коренът" е сондажната платформа, "стеблото" е водещият ствол, а, на местата на "клоните", са вторичните стволове, които, се изграждат в долната част на продуктивния слой, ако се сондира за нефт или с дренажни цели и в произволна (разбира се, според плана за мултиплекса)-ако се търси газ. Така, ВСИЧКИ потоци и малки струйки течни флуиди, се изпомпват от една единствена помпа на дъното на водещия ствол, а целият залеж, може да се източи "до капка", като се постигат преди, немислими коефициенти на извличане от над 70-90%. Разбира се, БГ дупкатели, продължават да заравят парите на работодателя си, а някой беше питал защо акциите на ПДНГ -АД се търгуват толкова ниско. Причините, разбира се, са повече от една но, ТАЗИ......МАЙ Е ИЗМЕЖДУ ГЛАВНИТЕ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години И с двата случая, индустрията има належаща нужда от скок в производителността пи срив себестойността на метър сондаж, ако не за друго то поне, за да останат -които са в играта - на печалба и при спадащ тренд в потреблението. Няма дори сравним способ с MDP,но, мастодонтите в бранша, предпочитат да потънат с гордо вдигнат хобот. отговор Сигнализирай за неуместен коментар