В четвъртък цените на петрола се изкачват до почти 70 долара за барел в момент, в който търговците оценяват неравномерното възстановяване на глобалното търсене – докато намаляващите запаси в САЩ са доказателство за нарастващото потребление, докато Индия продължава да страда, засегната силно от вируса.
Петролът от сорта Брент, който се счита за глобалния бенчмарк, поскъпва с 0,3%, след като изтри ранен спад. Докато основният вносител на суров петрол Индия се бори с рекордната коронавирусна вълна, която подкопава икономическата активност, има признаци за нарастващо потребление на петрол в САЩ, Европа и Китай, предава Bloomberg. Данните от сряда показват, че американските запаси са намалели миналата седмица до най-ниското ниво от февруари насам.
И в Европа по-бързите ваксинации предизвикват доверие на пазара.
Петролът поскъпва през 2021 г., когато ключови икономики, включително САЩ и Китай, се възстановиха от въздействието на пандемията, разпалвайки търсенето на тези суровини. Поскъпването на петрола е част от големия напредък на суровините, а Bloomberg Commodity Spot Index нараства до най-високото ниво от почти десетилетие.
И все пак, от началото на април Индия страда все повече от пандемията и сега страната съобщава за над 350 000 нови случая всеки ден. Държавната енергийна компания на Саудитска Арабия, Saudi Aramco, намали цените за юни за Азия с между 10 и 30 цента за барел. Ключовият Arab Light grade беше намален до 1,70 долара за барел над референтната стойност от 1,80 долара за май.
„Неуспехът на Брент да пробие стойността от 70 долара за барел подчертава, че все още има много притеснения относно перспективите за търсенето“, казва Уорън Патерсън, ръководител на стоковите стратегии в ING Group. „Индия е притеснителна за пазара, особено ако в крайна сметка видим национално блокиране“.
Токио пък планира да удължи вирусната извънредна ситуация и ще поиска одобрение от премиера Йошихиде Суга в опит да спре нарастването на броя заразени преди столицата да домакинства Олимпийските игри през юли.
Цените на петрола са изложени на риск от корекция, твърди анализаторът на Bloomberg Intelligence Хеник Фунг, който се позовава на заплахата, породена от кризата в Индия, както и по-голямото предлагане от ОПЕК+. Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници увеличават добива с около 2 милиона барела на ден до юли. Петролната асоциация се придържа към стратегията си за разширяване на производството стъпка по стъпка.