Цените на петрола бележат леки понижения въпреки оптимизма, че възобновяването на икономическата активност в САЩ и Европа ще подкрепи търсенето, предаде Bloomberg.
Цената на американския лек суров петрол (WTI) спада с 0,2% до 64,36 долара за барел, докато тази на Брента се понижава с 0,2% до 67,40 долара.*
Европейският съюз планира да облекчи ограниченията за ваксинираните пътници това лято, а щатите около района на Ню Йорк също са готови за частично разхлабване на някои мерки. Това донякъде компенсира опасенията от по-слабо потребление на петрол в някои райони на Азия, включително ключовия вносител Индия, където вълната от Covid-19 продължава да се разраства.
От началото на 2021 г. петролът поскъпна значително на фона на голям напредък на стоковите пазари, тъй като инвеститорите залагат на очаквания за завръщане към предпандемичните условия след масовото разпространение на ваксините.
Петрол
Отразявайки това възстановяване, председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви в понеделник, че икономическото възстановяване на САЩ "постига истински напредък", въпреки че предупреди, че растежът е неравномерен.
„Търсенето в Индия сега изглежда доста слабо, което е голям проблем, но пазарът сякаш преодоля това“, каза Джефри Халей, старши пазарен анализатор в Oanda Asia Pacific. „Голяма част от това е свързана с ваксинационните програми и с отварянето на САЩ и Европа.“
Силата на пазара от началото на май ще успокои Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, докато възстановяват част от съкращенията на добива. Ирак, вторият по големина производител от ОПЕК, заяви, че цените вероятно ще останат около 65 долара за барел през следващите месеци.
И все пак здравната криза в Индия остава сериозна, тъй като нараства броят на новозаразените с коронавирус и на смъртните случаи, докато министър-председателят Нарендра Моди се противопоставя на апелите за налагане на поредното блокиране в цялата страна, която е третият по големина вносител на "черно злато". Други азиатски страни, сред които Япония, Тайланд, Лаос, Непал и Бутан, също съобщават за значително увеличение на инфекциите през последните няколко седмици.
Сред признаците за по-слабо търсене в Индия са доставките на петрол за рафинериите в страната, които достигнаха седеммесечно дъно през април, сочат данни на аналитичната компания Vortexa. Това забавяне бележи "едно от първите отблъсквания" на новата вълна Covid-19, се казва в доклад.
Поскъпването на петрола тази година е ключова част от общия растеж на пазара на суровини. Цената на американския лек суров петрол скочи със 7,5% през април след 22% ръст през първото тримесечие.
*Данните са актуални към 9:30 часа.