Петролът продължи да поскъпва, след като достигна шестседмичен връх, тъй като признаците за засилване на търсенето на ключови пазари компенсират опасенията, че новия пик на Covid-19 в някои страни, особено в Индия, ще намали потреблението в близко бъдеще, съобщи Bloomberg.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,45% до 67,08 долара за барел, докато тези върху американския лек суров петрол (WTI) повишават цената си с 0,36% до 64,09 долара за барел.
Търсенето на петролни продукти в САЩ се увеличи миналата седмица до най-високото ниво от повече от два месеца, докато запасите от дестилати, категория, която включва дизела, спаднаха най-много от началото на март. Търсенето на гориво може да получи нов тласък, тъй като в Китай се очаква пътуванията да достигнат рекорд.
Възстановяването на пазара преминава към големите петролни компании. Печалбата на Royal Dutch Shell Plc се е увеличила повече от очакваното през първото тримесечие, докато Total също постави силен старт на годината. Някои американски производители също възстановяват дивидентите, отърсвайки се от катастрофата, предизвикана от пандемията.
Тази седмица се появиха много коментари, подкрепящи перспективите за суровия петрол, включително прогноза от Goldman Sachs Group Inc., че търсенето на петрол ще отчете рекорден скок през следващите шест месеца, тъй като скоростта на ваксинации се ускори. OPEC+ също повиши прогнозите си за растеж тази година, но алиансът предупреди, че влошаващата се вирусна ситуация в Индия, Япония и Бразилия може да провали възстановяването.
Индия беше особено силно засегната от втора вълна, която намали разхода на гориво, принуждавайки някои рафинерии да обмислят увеличаване на износа в опит да избегнат дълбоките съкращения. Rystad Energy намали прогнозите си за търсене в страната и прогнозира излишък от 1,4 милиона барел на ден в световните запаси през следващия месец.
„Пандемията Covid-19 продължава, но икономическото и възстановяването на търсенето на петрол се подобрява, задвижвано от САЩ и континентален Китай", каза Виктор Шум, вицепрезидент по енергийни консултации за IHS Markit. „Продължителното търсене на пътувания ще стимулира ръстовете в Европа и Северна Америка, ако приемем, че пандемията е под по-добър контрол през следващите месеци“, добави той.
Междувременно запасите от суров петрол в САЩ се повишиха миналата седмица, но с по-малко от очакваното, докато запасите от дестилати спаднаха заради по-силно търсене, показа доклад на Администрацията за енергийна информация в сряда. Запасите от суров петрол нараснаха, докато доставките на бензин се увеличиха за четвърта седмица.
*Информацията е актуална към 09:38 часа българско време