2020 година отчете спад на потреблението на електроенергия в световен мащаб от 1%, като особено тежки за сектора бяха пролетните месеци на годината. Тогава блокадите вследствие на пандемията от коронавируса доведоха до свиване на потреблението в рамките на 20-30%, показват данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
През втората половина на годината обаче ситуацията започна да се подобрява и през 2021 година се очаква ръст на потреблението от 4,5%, като в основата е икономическото възстановяване в Китай и Индия.
Прогнозите са, че Китай ще запише ръст на брутния вътрешен продукт от 9% през 2021 година. За Индия той е още по-голям - 12 на сто, което означава ръст на потреблението на енергия с около 8% и за двете страни. Ако се насложи и ръстът през 2020 година, Китай ще превиши потреблението на енергия през 2019 година с 12%.
Не така стоят нещата във водещите икономики обаче. При тях очакваният ръст на потреблението е около 2,5%, което означава, че ще бъде малко над нивата отпреди кризата.
Водещите икономики на ЕС дори няма да успеят да наваксат загубеното по време на пандемията, сочат още анализите на МАЕ. През 2021 година потреблението в Германия, Франция, Италия и Испания ще се повиши с около 3% спрямо спад от между 4% и 6% през миналата година.
В Япония потреблението на електроенергия ще се увеличи едва с 1%, абсолютно недостатъчно да преодолее понижението от 4% през 2020 година.
Икономическите стимули и по-студеното време в началото на годината ще доведат до ръст на потребената енергия от 2% в САЩ и страната ще отчете само 1,6% повишение спрямо нивата през 2019 година, допълват още експертите на МАЕ.
2020 беше годината на възобновяемите източници - на фона на свитото потребление зелената енергия успя да набере преднина пред традиционните източници. Вятърните централи са произвели с повече от 12% повече електроенергия, а соларните панели - повече от 23% през миналата година.
Този ръст е на фона на сериозен спад по отношение на въглищата ,както и на ядрената енергия.
Очакванията са, че през тази година възобновяемите източници ще покрият половината от ръста на потреблението на електроенрегия.